رژیم درمانی, رژیم لاغری

راه کاهش وزن افراد با تیروئید کم کار چیست؟

کم کاری تیروئید و لاغری

کم کاری تیروئید و کاهش وزن یکی از فرمول های غیرقابل حل برای بسیاری از مردم تبدیل شده است. کاهش وزن تیروئید کم کار نیازمند تکنیک هایی است که اگر از آن مطلع باشید خیلی را حت می توانید به هدفتان برسید. البته در بخش مشاوره رژیم لاغری آنلاین در لاغرفیت هم به این موضوع پرداخته شده است. در ادامه این مطلب بیشتر به کاهش وزن افراد تیروئید کم کار می پردازم.

کم کاری تیروئید و کاهش وزن چه ارتباطی با هم دارند؟

همانطور که می‌ دانید کم ‌کاری تیروئید می‌ تواند روند کاهش وزن را دشوار کند. اما درمان مناسب اختلال تیروئید به همراه رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی می‌ تواند به افراد در این امر کمک کند.

غذاهای سالم، اندازه وعده‌ های غذایی کنترل‌ شده و ورزش منظم – این‌ ها اجزای کلیدی برای کاهش وزن اصولی هستند. اما اگر کم‌کاری تیروئید دارید، غده تیروئید کم‌ کار شما نیز ممکن است نقش مؤثری داشته باشد.

اگر کم ‌کاری تیروئید به‌ طور مناسب درمان نشود، کاهش وزن دشوارتر می‌ شود. زیرا تیروئید نقش بزرگی در تنظیم عملکرد متابولیک دارد. (افزایش وزن اغلب اولین علامت قابل ‌توجه کم‌کاری تیروئید است.) مهم‌ ترین و اولین کاری که می‌ توانید برای کاهش وزن و برای سلامت خود انجام بدهید، دریافت درمان مناسب برای کم‌کاری تیروئید است.

با این ‌حال، ایجاد چند تغییر در رژیم غذایی فرد ممکن است به افزایش موفقیت در کاهش وزن کمک کند. لئونور کورسینو، پزشک متخصص غدد در مرکز دوک می‌ گوید: کاهش وزن هرگز آسان نیست، اما افرادی که کم ‌کاری تیروئید آن‌ ها به ‌خوبی کنترل‌ شده، می‌ توانند همانند افرادی که مشکل تیروئیدی ندارند برای کاهش وزن خود تلاش کنند.

به همین خاطر کاهش وزن در کم کاری تیروئید ممکن است و اصلا اتفاق نادری نیست!

راهکارهای کاهش وزن با تیروئید کم کار

از این 9 استراتژی برای شروع سریع کاهش وزن با کم ‌کاری تیروئید استفاده کنید. این ذهنیت را دور بریزید که کاهش وزن تیروئید کم کار غیرممکن است، هر کاری شدنی است اما با اراده و خواست واقعی.

1- کربوهیدرات‌ ها و قندهای ساده را حذف کنید

یک پزشک طبیعی متخصص در اختلالات هورمونی و مدیر کلینیک سلامتی پرایم در سن دیگو، یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را توصیه می‌ کند که بر کربوهیدرات‌ های پیچیده تمرکز دارد (سبزیجات نشاسته‌ای و حبوبات) و از قندهای ساده اجتناب می‌ کند.

به گفته موسسه لینوس پاولینگ در دانشگاه ایالتی اورگان، غذاهای دارای بار گلیسمی بالا (مانند محصولات غلات تصفیه‌ شده و نوشیدنی‌ های شیرین) ممکن است التهاب را در بدن افزایش دهند. اما دکتر آستین بر اهمیت خوردن کالری کافی تأکید می‌ کند زیرا کالری کم می‌ تواند باعث واکنش استرس و کاهش تولید T3 (هورمون فعال تیروئید تری یدوتیرونین) شود.

2- برای کاهش وزن افراد تیروئید کم کار بیشتر از مواد غذایی ضدالتهابی استفاده کنید

غذاهای ضدالتهابی می‌ توانند به کاهش درد مفاصل و همچنین افسردگی کمک کنند که می‌ توانند ناشی از کم‌کاری تیروئید باشند.

غذاهای ضدالتهابی می‌ توانند به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کنند. همچنین رژیم غذایی ضدالتهابی می‌ تواند به آرام کردن سیستم ایمنی و التهاب مفرط کمک کند و از دریافت کافی مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای عملکرد سالم تیروئید، از جمله:

  • منیزیم
  • ویتامین‌ های B
  • روی
  • سلنیوم
  • آهن
  • و ویتامین C

حمایت کند.

سبزیجات برگ‌ دار، گوجه‌ فرنگی، ماهی‌ های چرب، آجیل، میوه‌ ها و روغن‌ زیتون همگی غذاهای خوبی برای مبارزه با التهاب هستند. این رژیم باعث کاهش بار کبد برای متابولیسم غذاهای فرآوری شده می‌ شود.

عملکرد سالم کبد برای اختلال کم کاری تیروئید ضروری است. زیرا کبد مسئول تبدیل ۶۰ درصد T4 (هورمون تیروئید تیروکسین) به T3 است.

3- به وعده‌ های غذایی کوچک و مکرر پایبند باشید

این جمله را از مراجعینم که کم داری تیروئید دارند زیاد می شنوم: آب میخوریم چاق میشم.

در مورد کاهش وزن و کم کاری تیروئید، همانطور که می دانید کم‌کاری تیروئید عملکرد گوارش را کند می‌ کند!

بهتر است در طول روز وعده‌ های غذایی کوچک‌ تر و به صورت مکرر را مصرف کنید. این وعده‌ ها باید حاوی مواد مغذی متعادل – پروتئین‌ های باکیفیت، کربوهیدرات‌ های پیچیده و چربی‌ های سالم باشند

در نتیجه این امر باعث تعادل قند خون در بدن می‌ شود. تعادل قند خون در بدن خود می‌ تواند به کنترل وزن کمک کند.

4- یک دفتر ثبت غذایی داشته باشید

کاهش وزن تا چند کیلو طبیعی است

اگر بدانید چاقی چیست پس می توانید آن را در هر شرایطی مدیریت کنید.

دکتر کورسینو می‌ گوید مصرف کالری روزانه شما می‌ تواند به ‌سرعت افزایش یابد، مگر اینکه همه ‌چیزهایی که می‌ خورید و می‌ نوشید را ثبت کنید.

ثبت کالری‌ ها در طول روز همچنین می‌ تواند به شما کمک کند که رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. آستین می‌ گوید: داشتن دفترچه غذایی برای افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید برای ردیابی میزان مصرف مواد مغذی‌ مهم است. رژیم غذایی سرشار از چربی‌ های سالم، پروتئین‌ ها ​​و کربوهیدرات‌ ها برای عملکرد تیروئید بهترین است.

5- برای کاهش وزن تیروئید کم کار ورزش کنید

ورزش مکمل مهمی برای یک رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن و کمک به سوزاندن کالری است. اما این مورد را در نظر بگیرید که اگه از نظر جسمی خسته هستید، بهتر است در این زمان ورزش نکنید.

زیرا ورزش کردن با خستگی برای بدن شما مفید نیست و می‌ تواند کم کاری تیروئید را بدتر کند.

6- داروهای تیروئید را طبق دستور مصرف کنید

هورمون تیروئید را باید اول صبح با معده خالی و همراه با آب فراوان مصرف کرد. این دارو را با هیچ داروی دیگری مصرف نکنید.

حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برای خوردن صبحانه صبر کنید. اگر سطح تیروئید با وجود مصرف داروهای تیروئیدی، هنوز در حد متعادل نیست، می‌ تواند بر روند کاهش وزن تأثیر بگذارد

با پزشک خود در مورد راهکارهایی که ممکن است برای شما مناسب باشد صحبت کنید. زیرا بهبود عملکرد تیروئید یکی از اصلی‌ ترین راه‌ ها جهت کاهش وزن است.

7- از رژیم غذایی مناسب برای کم کاری تیروئید پیروی کنید

کم کاری تیروئید به این معنی نیست که از تمام غذاهای مورد علاقه خود بگذرید. اما بهتر است از غذاها و مواد غذایی که می‌ توانند وضعیت تیروئید کم کار شما را تشدید کنند، دوری کنید.

8- روش IMF (روزه متناوب) را امتحان کنید!

برای تثبیت وزن یا کاهش وزن بیشتر، می‌ توانید با مشورت پزشک خود، روش IMF (که روزه متناوب نیز نامیده می شود) را امتحان کنید.

در این حالت، یک پنجره زمانی مشخص در روز انتخاب کنید که در آن بازه غذا بخورید

انتهای این زمان نباید کمتر از ۲ ساعت قبل از خواب باشد که از افزایش قند خون در هنگام خواب جلوگیری شود. بین آخرین لقمه غذا در یک روز و اولین لقمه شما در روز بعد باید حداقل ۱۲ ساعت فاصله باشد.

افزایش مدت زمان ناشتا بودن به ۱۴ یا حتی ۱۶ ساعت می‌تواند برای کاهش وزن مفیدتر باشد.

همانطور که مشخص است، غذا خوردن با این روش یک گزینه خوب برای کاهش وزن است. در مطالعاتی که انجام شده، روزه گرفتن به این روش ممکن است به کاهش وزن و حتی لذت بردن از آمادگی متابولیک بدن بهتر کمک کند.

به خاطر داشته باشید قبل از شروع این نوع برنامه غذایی با مشاور تغذیه خود صحبت کنید مخصوصا اگر دچار دیابت یا دیگر بیماری‌ ها هستید.

9- از تکنیک های کاهش استرس استفاده کنید

استرس عامل اصلی تیروئید کم کار است. کاهش استرس می تواند منجر به تعادل طبیعی در سطوح هورمونی شود. اگر عملکرد تیروئید عادی شود، متابولیسم دوباره سرعت می گیرد.

جدا از کم کاری تیروئید، استرس به طور کلی با چاقی مرتبط است. این موضوع در درجه اول به دلیل قرار گرفتن در معرض مقادیر بیش از حد کورتیزول است. در نتیجه سعی کنید استرس خود را کنترل کنید و از راهکارهای مدیریت استرس با تغذیه مناسب بهره ببرید.

یک پیشنهاد از لاغرفیت

کم کاری تیروئید و رژیم لاغری دو پدیده جدا از هم نیستند. به همین دلیل اگر کم کاری تیروئید دارید نباید ناامید شده و خود را بازنده فرض کنید.

اگر به هر دلیل کاهش وزن ماندگار به یکی از دغدغه های ذهنی شما تبدیل شده است، می توانید با استفاده از برنامه غذایی اختصاصی لاغرفیت، تحت نظر من، محمود مردانی با وزن ایده آل خود رسیده و سلامت جسمانی خود را حفظ نمائید.

https://www.lagharfit.com/online/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  36  =  43