رژیم لاغری

کاهش وزن سریع با متفورمین اثر دارد؟ (بررسی کامل)

کاهش وزن سریع با متفورمین

کاهش وزن سریع با متفورمین اصولی دارد که اگر صحیح انجام نشود آسیب های جسمانی زیادی به فرد وارد می شود. البته در بخش رژیم آنلاین غذایی برای لاغری در سایت لاغرفیت از قرص متفورمین برای لاغری استفاده نمی کنیم، اما در هر صورت در این مطلب قصد دارم به این سوال پاسخ دهم که آیا کاهش وزن سریع با متفورمین اثر دارد یا نه؟

کاهش وزن سریع با متفورمین اثر دارد؟

با سایت رژیم غذایی لاغرفیت همراه باشید.

یکی از سوالات شایعی که از من می پرسند این است که آقای مردانی:

  • آیا قرص متفورمین باعث کاهش وزن می شود؟
  • مصرف متفورمین جهت لاغری را توصیه می کنید؟
  • چربی سوزی با مصرف متفورمین واقعیت دارد؟

آیا تا به حال در ارتباط کاهش وزن سریع با متفورمین (Metformin) چیزی شنیده اید؟ بعضی از پزشکان و برخی افراد که دارای اضافه وزن بوده و یا چاق هستند، متفورمین را یک قرص جادویی می دانند و از آن انتظار کاهش وزن سریع دارند.

در صورتی که متفورمین دارویی برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. از آنجایی که سایت لاغرفیت به دنبال راه های کاهش وزن اصولی می باشد، در خصوص تاثیر متفورمین در کاهش وزن را نیز دنبال می کند.

البته برخی از پزشکان (نه متخصصان تغذیه) نیز برای کاهش وزن قرص متفورمین را تجویز می کنند. در هر حال در این محتوا قصد داریم بصورت علمی بررسی کنیم که آیا متفورمین می تواند باعث کاهش وزن شود یا نه؟ پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آیا متفورمین می تواند باعث کاهش وزن سریع شود؟

طبق بررسی ها قرص متفورمین می تواند به کاهش وزن برخی از افراد بصورت محدود کمک کند. یک تئوری می گوید، قرص متفورمین باعث کاهش اشتها شده و شما را وادار می کند کمتر غذا بخورید. همچنین متفورمین می تواند نحوه ذخیره و استفاده چربی بدن شما را تغییر می دهد.

یک مطالعه جامع در مورد لاغری با مصرف متفورمین نشان داد میزان کاهش وزن توسط متفورمین در طی یک تا دو سال بین ۲ تا ۳.۵ کیلو بود. حتما شما که این مقاله را می خوانید می گویید در طی یک تا دو سال این مقدار کاهش وزن خیلی کم است.

حتی ممکن است مصرف دارو بدون پیروی کردن از عادات سالم غذایی و ورزش به کاهش وزن منجر نشود. اما شاید بتوان گفت استفاده از متفورمین در افرادی که رژيم غذایی اصولی و ورزش را سرلوحه کار خود قرار داده اند، ممکن است بیشترین کاهش وزن را داشته باشند.

یک نظریه وجود دارد که می گوید متفورمین میزان کالری سوزی شما را در طول ورزش افزایش می دهد. پس اگر ورزش نکنید، متفورمین تاثیر چشمگیری در کاهش وزن شما نخواهد داشت. قابل توجه دوستانی که دنبال ورزش و لاغری سریع هستند

ناگفته پیداست هر گونه کاهش وزنی که توسط متفورمین صورت بگیرد تا زمانی که دارو را مصرف می کنید ادامه دارد و پس از توقف دارو شانس زیادی برای برگشت به وزن اولیه خودتان خواهید داشت.

قرص متفورمین برای لاغری شکم

کاهش وزن سریع با متفورمین برای لاغری

همانطور که گفتیم قرص متفورمین برای تنظیم قند خون در محدوده طبیعی برای دیابتی های نوع ۲ مصرف می شود. گرچه من شاهد بودم شخصی که دیابت نوع ۲ داشتند، قرص متفورمین خود را با نوشابه خوردند!

نوشابه حاوی قند فراوان و دارای خاصیت اسیدی و مضر می باشد، ولی به علتی که شاید هنوز مشخص نباشد، بیماران دیابتی خیلی رعایت نمی کنند

در مشاوره هایم نیز متوجه این موضوع شده ام که بیماران دیابتی خیلی تابع درست کردن سبک زندگی خود نبوده اند. ولی بیمارانی داشته ام که با انجام درست رژيم قلیایی، قند خون آنها کاهش چشمگیری داشته است.

برای جبران کمبود ترشح انسولین در دیابت نوع ۲ معمولا پزشکان قرص متفورمین را تجویز می کنند. اما افرادی که دنبال کاهش وزن سریع با متفورمین برای لاغری هستند باید بدانند، سازمان جهانی غذا و دارو قرص متفورمین را برای کاهش وزن تایید نکرده است.

شاید جالب باشد این موضوع را بدانید که در دیابت نوع ۱ انسولین ترشح نمی شود، ولی در دیابت نوع ۲ انسولین ترشح می شود ولی میزان ترشح آن برای بدن کم است.

از طرفی تحقیقات نشان داده است که دیابت نوع ۲ در اثر چاقی، عادات بد غذایی و عدم تحرک در سنین بالا ایجاد می شود را در اصطلاح به نام دیابت مقاوم به انسولین می نامند. چون بر خلاف دیابت نوع ۱ انسولین ترشح می شود، ولی سلول ها توانایی استفاده درست از آن را ندارند.

مصرف متفورمین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باعث کاهش مقاومت به انسولین شده و قند وارد سلول و به مصرف می رسد

حال با این اوصاف قرص متفورمین که حتی توسط برخی از پزشکان تجویز می شود نمی تواند برای لاغری شکم و کاهش وزن موثر باشد. پس اینجاست که مصرف متفورمین جهت لاغری زیر سوال می رود!

گرچه ممکن است مصرف متفورمین برای کاهش وزن مضر نباشد، ولی میزان کاهش وزنی که توسط متفورمین صورت می گیرد بسیار کم است و همانطور که در بالای مقاله ذکر شد همراه مصرف متفورمین داشتن سبک زندگی سالم به همراه ورزش به کاهش وزن کمک می اکند.

آقای محمود مردانی کارشناس تغذیه و کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی در ارتباط با مصرف متفورمین برای کاهش وزن می گوید: اگر چه برخی از مطالعات نقش متفورمین را در کاهش وزن جزيی تایید کرده اند ولی تجویز متفورمین بعنوان درمان چاقی توصیه نمی شود.

محمود مردانی نه تنها از علم و تجربه کافی در زمینه کاهش وزن برخوردار است، از نظر سازمان نظام پزشکی نیز مورد تایید قرار گرفته و شماره نظام پزشکی دارد و شما را می تواند در این زمینه راهنمایی کند.

کافی است در دوره مشاوره تغذیه آنلاین شرکت کنید و با مشاوره آقای مردانی به اندام دلخواه خود برسید.

عوارض خطرناک قرص متفورمین برای کاهش وزن چیست؟

همانطور که اطلاع دارید معمولا مصرف داروهای شیمیایی بصورت کامل بدون عوارض نیستند. داروی متفورمین نیز از این قانون مستثنا نمی باشد.

عوارض برخی از داروها ممکن است شدید و برخی عوارض کمتری داشته باشند. ولی در حالی که برخی از داروها عوارض کمتری دارند، شیوع بیشتری هم دارند

در این بین می خواهیم عوارض قرص متفورمین ۵۰۰ میلی گرمی را با شما به اشتراک بگذاریم.

1- سردرد

یکی از عوارض مصرف قرص متفورمین سردرد می باشد. سردردی که از مصرف متفورمین بوجود می آید ممکن است به علت ترکیبات دارویی ایجاد شود و از سردرد خفیف تا سردرد شدید متغیر است.

به نظر من یکی از عوامل اساسی سردرد توسط قرص متفورمین، افت قند خون است. این به آن معنی است که با استفاده قرص، قند از داخل خون وارد سلول ها شده و افت قند بوجود آمده باعث سردرد می شود.

2- مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی بخصوص مشکلات معده یکی از عارضه های مصرف متفورمین است و ممکن است در برخی افراد بوجود آید. علائم مشکلات معده به این شرح است:

  • نفخ
  • درد معده
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • و اسهال

که ممکن است مدت یک تا چند هفته نیز ادامه دار باشد.

3- مزه آهن در دهان

احساس مزه آهن در دهان نمی تواند مسئله خطرناکی باشد و حتی شیوع بالایی هم ندارد. احتمالا پ هاش دارو با پ هاش دهان هماهنگ نبوده و دهان مزه آهن به خود بگیرد.

4- کاهش اشتها نتیجه مصرف متفورمین است، اما نه همیشگی

تجویز متفورمین برای تثبیت و تنظیم سطح انسولین بدن صورت می گیرد. به این دلیل و در پی مصرف متفورمین، ممکن است اشتهای فرد کاهش پیدا کرده و یکی از دلایل کاهش وزن با متفورمین می باشد.

حتی در مواردی مشاهده شده است که فرد اشتهای خود را از دست داده است، پس رعایت رژيم غذایی مناسب بهتر از متفورمین است.

مقدار متفورمین برای کاهش وزن چقدر است؟

شاید سوال کنید آقای مردانی آیا شما در کنار دوره مشاوره تغذیه آنلاین از داروی متفورمین تجویز می کنید؟ به جرات می توانم بگویم در مدت حدود ۲۰ سالی که به مشاوره تغذیه آنلاین و حضوری مشغول بوده ام، برای هیچ کدام از بیمارانم از متفورمین استفاده نکرده ام.

اما ممکن است پزشک شما به هر دلیلی متفورمین تجویز کند و در خصورص دوز مناسب قرص متفورمین از دوز کم و روزی یک عدد شروع کند. حتی ممکن است به تدریج و در طی چند هفته کم کم دوز دارو را زیاد کند

شروع دوز کم و تدریجا اضافه کردن قرص توسط پزشک یک امر طبیعی و به نظر بهتر می رسد.

اگر شما دیابت نوع ۲ و یا پیش دیابت دارید و در عین حال اضافه وزن و چاقی را هم دارید، ممکن است پزشک داروی متفورمین را برای کمک به دیابت تجویز کند. همچنین ممکن است پزشک قصد داشته باشد با تجویز متفورمین به کاهش وزن شما کمک کند.

FDA (سازمان جهانی غذا و دارو) متفورمین را به عنوان یک دارو برای کاهش وزن تایید نکرده است. چون اطلاعات کمتری در مورد میزان تاثیر این دارو برای کاهش وزن وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم دنبال کاهش وزن سریع با متفورمین نباشید چون اثرات سو زیادی به همراه دارد.

کلام آخر برای کم کردن وزن با قرص متفورمین

قرص متفورمین برای تنظیم قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ کاربرد دارد. بعضی از پزشکان برای کاهش وزن سریع از داروی متفورمین برای بیماران چاق استفاده می کنند.

کاهش وزن سریع با متفورمین معمولا ممکن نیست، چون در طول یک تا دو سال ممکن است ۲ تا ۳.۵ کیلو وزن کم کند که خیلی مطلوب افراد چاق نمی باشد

در کنار مصرف قرص متفورمین بایستی از ورزش و سبک زندگی سالم نیز بهره برد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

پیشنهاد من این است که برای کاهش وزن سریع از مشاور تغذیه آنلاین در لاغرفیت یا سایت های دیگر بهره مند شوید. مشاور تغذیه با توجه به شرایط فعلی شما برنامه غذایی تنظیم می کند.

این شیوه بدون خطر است و صد در صد اگر به آن پایبند باشید نتیجه خواهید گرفت.

محمود مردانی مشاور تغذیه شما در سایت لاغرفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  80  =  84