کاهش وزن

بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست؟ (۵ پیشنهاد طلایی)

کاهش وزن با ورزش در منزل شدنی است؟

افراد زیادی دنبال کاهش وزن با ورزش هستند و راه های زیادی را هم امتحان می کنند. اگر بدانید بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست و چطور باید انجام شود، نیمی از راه را رفته اید. من محمود مردانی، مشاور تغذیه آنلاین شما در سایت لاغرفیت به بررسی کامل بهترین ورزش برای لاغری و کاهش وزن خواهم پرداخت.

پس با سایت لاغرفیت همراه باشید.

بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست؟

لاغر شدن و کاهش وزن

شرایط شما برای ورزش کردن چگونه است؟ به نظر شما، آیا بهترین ورزش برای کاهش وزن وجود دارد؟

قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنم که اگر انگیزه کافی برای کاهش وزن و لاغر ماندن را دارید باید دنبال کاهش وزن با ورزش و فعالیت بدنی باشید.

چون علاوه بر کم کردن وزن، هدف ما حفظ سلامت جسمانی شما هم می باشد.

البته کم نیستند افرادی که می پرسند چطور بدون ورزش کردن لاغر شویم اما در هر صورت اگر می خواهیم اصولی وزن کم کنید و لاغر بمانید باید تحرک بدنی حساب شده داشته باشید تا بهترین نتیجه به دست بیاید.

خاطره ای از یکی از مراجعین من

خانم باریک اندامی که به دفتر مشاوره من می آمد پیاده روی زیادی داشت. او بصورت روزانه حدود ۳ ساعت پیاده روی می کرد. می دانید مکان این پیاده روی کجا بود؟ خیابان

درست متوجه شدید او تعداد زیادی از خیابان ها را با پیاده روی طی می کرد. من بعنوان مشاور ورزشی نمی گویم شما هم روزی چند ساعت پیاده روی کنید.

می دانید چرا تاکید زیادی بر ورزش برای کاهش وزن دارم؟ چون اشخاصی که بدون ورزش لاغر می شوند، کاهش وزن آنها ماندگار نیست

برای اینکه هم کاهش وزن ماندگاری داشته باشید و هم سریعتر لاغر شوید نیاز است به فاکتور ورزش نگاهی جدید بیندازید.

در میان ورزش ها، می توانید از ورزشی که بیشترین لذت را به شما می دهد انتخاب کنید. اگر بگویید آقای مردانی شما کارشناس ارشد تربیت بدنی هستید، به نظر شما کدام ورزش برای کاهش وزن بهتر است؟ می گویم:‌ هر کدام را که بیشتر دوست دارید برایتان بیشترین کاهش وزن را دارد.

بهترین ورزش برای لاغری چیست؟

حرکت ورزشی برای آب کردن چربی شکم و پهلو

اگر شخصی ورزش شنا را دوست دارد و به اجبار به ورزش وزنه برداری برود به نظر شما موفق می شود؟

یا شخصی را که با اشتیاق سوزان در رشته فوتبال توپ می زند را به اجبار به ورزش والیبال سوق پیدا کند، معمولا موفق نمی شود.

پسر من اول وزنی معادل ۱۰۰ کیلو داشت. او از اندام خود خجالت می کشید. خیلی در جمع حاضر نمی شد. بالاخره تصمیم گرفت خودش را لاغر کند.

او توانست در مدت نزدیک یک سال اندام خود را بسازد. ۲۴ کیلو از وزن خود را کم کرد. می پرسید چگونه؟

با رژیم قلیایی که به او داده بودم. ورزش مورد علاقه او بدنسازی است. در مدتی که برنامه کاهش وزن و ورزش را انجام می داد به دقت و با ذوق ورزش خود را نیز انجام می داد.

او به بدنسازی علاقه دارد گر چه با دوستان خود از ورزش فوتسال نیز به عنوان ورزش برای کاهش وزن استفاده می کند. حال هر کاری کنیم او بسکتبال را دوست ندارد و فقط ورزش خودش را دوست دارد و آنرا ادامه می دهد.

شما هم می توانید همان ورزشی که دوست دارید را برای کاهش وزن خود انتخاب کنید

بهترین ورزش برای کاهش وزن کدام است؟

در زیر ۵ ورزش را برای شما توضیح می دهم تا کاهش وزن با ورزش یک فرایند شدنی و عملی باشد:

۱- پیاده روی برای کاهش وزن

کاهش-وزن-با-ورزش

این ورزش برای خانم ها خیلی موثر و در دسترس می باشد. خانم ها می توانند بصورت تکی یا گروهی با همدیگر در پارک پیاده روی کنند. آنها می توانند در هنگام پیاده روی با یکدیگر صحبت کنند.

یکی از ورزش های پر طرفدار پیاده روی با در سطح صاف می باشد. معمولا کسانی که تازه قصد دارند ورزش کنند، پیاده روی ورزش مناسبی می باشد

پیاده روی تقریبا برای همه افراد و همه سنین میسر است. اگر برای کاهش وزن خود از پیاده روی استفاده می کنید ابتدا از کم شروع کنید.

معمولا روزی حدود ۲تا ۳ کیلو متر مناسب بوده و روزانه می توانید ۱۰ تا ۲۰ درصد هم به آن اضافه کنید.

البته پیاده روی نباید خیلی تند باشد بعنوان مثال می توانید در هنگام پیاده روی با دوست خود صبحت کنید. یعنی در این سرعت صحبت کردن.

وقتی که چند روز پیاده روی را شروع کردید می توانید بین آن حتی کمی بدوید. به جرات پیاده روی بهترین ورزش برای لاغری و کاهش وزن است اگر بدانید چطور باید انجام شود.

پیشنهاد شده برای شما  فواید آرام غذا خوردن چیست؟ (۷ مورد جالب)

پیشنهاد می کنم مطلب بهترین ورزش برای لاغر کردن شکم و پهلو را در لاغرفیت مطالعه نمائید.

پیاده روی برای لاغری و کاهش وزن

برای اینکه بدن درد نگیرید یک تکنیک ساده را نیز انجام دهید. خیلی ها یک دفعه شروع به ورزش می کنند و همین سبب آسیب ورزشی و بدن درد آنها می شود.

ممکن است در این هنگام میزان ضربان قلب شما به ۱۲۰ برسد. هنگامی که قصد کردید یک دفعه ورزش را قطع نکنید و آرام آرام از ورزش خارج شوید. این تکنیک تقریبا برای تمام ورزش ها کاربرد دارد

آیا می دانید در پیاده روی تقریبا تمام عضلات شما درگیر می شوند؟ وقتی تمام عضلات به حرکت در می آیند، جریان خون نیز تند تر شده و به بافت ها، اندام ها، مفاصل و تمام دستگاه های بدن رفته و کار آنها را بهتر می کند. مفاصل نیز نرم تر می شوند.

پیاده روی ورزش راحت و رایگانی می باشد. فقط نیاز است که یک کفش راحت پیاده روی داشته باشی، همین.

ورزش پیاده روی بدون استرس به کاهش وزن شما کمک می کند چون جزو ورزش هایی است که استرس ندارد و موجب آرامش نیز می شود.

اگر در زیر نور‌ آفتاب پیاده روی کنید، جذب کلسیم هم افزایش یافته و به تراکم استخوان شما نیز کمک می کند. این کار باعث می شود در معرض پوکی استخوان قرار نگیرید.

در اینجا به یک نکته ضریف برای کاهش وزن اشاره می کنم. کسانی که بدون ورزش وزن کم می کنند، توده عضلانی و آب بدن خود را از دست می دهند.

شاید سوالی در ذهن شما شکل گرفته باشد و آن اینکه آقای مردانی من وزنم زیاد است. آیا تند تند پیاده روی کنم یا آرام؟

جواب این است که برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و یا اینکه چاق هستند، زمان طولانی تر و مسافت بیشتر شود بهتر است از اینکه زمان کم و مسافت زیاد پیاده روی کنند.

مثلا کسی که حدود ۴۰ کیلو اضافه وزن دارد نمی تواند تند تند راه برود. دو گالن ۲۰ لیتری در دو دست خودتان بگیرید و تند راه بروید، آیا می توانید؟

ولی وقتی هر گالن ۲۰ لیتری را در دو دست می گیرید می توانید به آرامی آنها را جابجا کنید.

در پیاده روی همان گالن های چربی کم می شود و شما کاهش وزن خواهید داشت. چون شما در کنار پیاده روی از یک برنامه رژیم قلیایی نیز استفاده می کنید. برای اطلاع از رژیم قلیایی می توانید در همین سایت لاغر فیت مقالاتی را مطالعه فرمایید.

طی بررسی مشخص شد یک فرد ۷۰ کیلویی که درمدت ۳۰ دقیقه پیاده روی کند حدود ۲۹۸ کیلو کالری انرژی می سوزاند یعنی به اندازه ۱۵ قاشق برنج.

واقعیت مطلوب این است که اگر شخصی در زندگی خود تغییری انجام دهد و تحرک او زیادتر شود تغییر وزن محسوسی  هم خواهد داشت. ولی کسی که وزن بالایی دارد یا از چاقی مفرط رنج می کشد با این روش نمی تواند کیلوهای زیادی کم کند.

طی تحقیقی روی ۲۰ خانم چاق در مدت سه ماه (۱۲هفته) نشان داد مدت حدود ۶۰ دقیقه پیاده روی و سه روز در هفته سبب کاهش محسوس دور کمر شد.

۲- ورزش دویدن

بهترین-ورزش-برای-لاغری

دیگر راه کاهش وزن با ورزش دویدن است که شما هم می توانید انجام دهید.

در صورتی که اضافه وزن شما کمتر یا مساوی ۱۵ کیلو می باشد، دویدن گزینه مناسبی برای چربی سوزی و کاهش وزن شماست.

ناگفته نماند که فقط دویدن باعث کاهش وزن شما نمی شود و نیاز است در کنار دویدن از یک برنامه رژیم لاغری نیز پیروی کنید.

دویدن هم برای خودش قوانینی دارد که برای کاهش وزن درست نیاز است آن قوانین را رعایت کنید

دویدن اصولی دیگر ورزش برای کاهش وزن و لاغر شدن است که به سرعت هم نتیجه می دهد.

بهترین روش دویدن چیست؟

برای پیشگیری از این ضایعه و آسیب ورزشی باید از هواپیما الهام بگیرید. هواپیما اول روی باند حرکت می کند و آرام آرام سرعت خود را افزایش می دهد. سرعت هواپیما زیاد شده و پرواز می کند.

وقتی هم که می خواهد فرود بیاید، یک دفعه نمی ایستد و هنوز آرام آرام می ایستد. در ورزش هم دقیق می بایست اول خودتان را گرم کنید و وقتی سرعت ورزش زیاد شد ادامه بدهید.

برای دویدن اول باید پیاده روی کرد و آرام آرام به سرعت خودتان بیفزایید. با این کار بدن را گرم کرده و از مشکلات بعدی جلو گیری می شود.

پیشنهاد شده برای شما  روانشناسی درکاهش وزن

در دانشگاه زمانی که در رشته پزشکی بودم ۲ واحد تربیت بدنی داشتیم. در کلاس عملی استادی که این درس تربیت بدنی را تدریس می کرد ورزش و نرمش های سنگینی به ما داد.

با توجه به تجربیات قبلی من فکر می کردم که بدن درد بگیرم. یعنی تجمع اسید لاکتیک سبب درد عضلانی من می شود.

در کمال ناباوری متوجه شدم که اصلا دردی سراغ من نیامد. تعجب کردم و بعدا فهمیدم ایشان از تکنیک هواپیما استفاده کرده است.

اول بدن ما را گرم کرد سپس نرمش ها را انجام داد و در آخر نیز به آرامی بدنمان را سرد کرد. البته من نام آن را تکنیک هواپیما گذاشتم.

بطور کلی دویدن رایگان است و می توانید به راحتی در خیابان یا در پارک محله و منطقه خودتان بدوید. مثل پیاده روی فقط یک جفت کتانی نیاز دارید.

قصد این نیست که شما برای کاهش وزن یک دونده حرفه ای ماراتن یا دونده سرعتی ۱۰۰ متر شوید. از روزی ۱۰ دقیقه دویدن ساده را شروع کنید و به روزی ۳۰ دقیقه برسید. همینقدر کافیه.

برای یک شخص حدود ۷۰ کیلویی راه رفتن در مدت ۳۰ دقیقه ۲۸۹ کالری و دویدن حدود۳۷۲ کالری سوخته می شود

تخمین زده شده است که یک فرد ۷۰ کیلوگرمی با راه رفتن سریع به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند ۲۹۸ کالری(اندازه ۱۵ قاشق برنج) و با دویدن ۳۷۲ کالری( حدود ۲۰ قاشق برنج) می‌سوزاند

۳- ورزش دوچرخه سواری

ورزش-برای-کاهش-وزن

خیلی از افراد فکرمی کنند ورزش کاردیو یک ورزش خاص است ولی در اصل ورزش کاردیو ورزشی است که ضربان قلب، جریان خون و تهویه ششی را افزایش دهد.

این تمرینات باعث بهبود عملکرد قلب شده و ریسک بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد

همچنین این ورزش ها باعث کاهش وزن و افزایش فیبرهای اکتین و میوزین عضلات شده و در مجموع حجم عضلات را نیز زیاد می کند.

یکی از ورزشهای کاردیو دوچرخه سواری است که برای کاهش وزن نیز بسیار مفید است. چون برای حرکت پدالها نیاز به نیروی اضافه می باشد، دوچرخه سواری در مقایسه با پیاده روی شدیدتر می باشد.

دوچرخه سواری در مقایسه با پیاده روی و دو کمی هزینه بر می باشد چون نیاز به خرید دوچرخه می باشد. اگر دوچرخه دارید بهتر و راحت تر می توانید از این روش برای کاهش وزن خود استفاده کنید.

اگر دنبال بهترین ورزش برای کاهش وزن در خانه هستید، دوچرخه های ثابت را نیز می توانید در منزل داشته باشید و هر زمان که فرصت کردید، ورزش کنید.

حتما دیدید اشخاصی هستند که از دوچرخه بعنوان وسیله نقلیه برای رفتن به محل کار یا مغازه خود استفاده می کنند. یا اینکه بعضی هم از دوچرخه برای حمل وسیله استفاده می نمایند.

همه این دوچرخه سواری ها ورزش محسوب می شود. آنها مجددا شب برای برگشت به منزل دوچرخه سواری می کنند. یعنی حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه دوچرخه سواری عالی است.

برخی از تمرینات مانند دویدن و شنا دارای مزایای خاصی برای افرادی است که قصد لاغر شدن دارند. با این حال ، بهترین نوع ورزش برای کاهش وزن وجود ندارد. تمرینات مختلف برای افراد مختلف بهتر جواب خواهد داد.

تمرینات مقاومتی شامل فعالیت هایی مانند تمرین با وزنه است. بیشتر افراد از گنجاندن تمرینات قلبی و مقاومتی در برنامه های معمول خود بهره مند می شوند.

۴- تمرین های مقاومتی

بهترین ورزش برای لاغری در منزل

معمولا این تمرینات به حجیم شدن عضلات کمک می کنند. با افزایش قطر فیبرهای عضلانی که اکتین و میوزین نامیده می شوند، ترکیب و زیبایی بدن را افزایش می دهند.

در مجموع این تمرینات چون عضلات قوی می شوند، میزان سوخت و ساز و متابولیسم بدن نیز افزایش می باید.

بیشترین اشخاصی که از این ورزش ها استفاده می کنند گروه ۱۸ تا ۳۵ سال هستند. بالاخص کسانی که دنبال تناسب اندام و پرورش اندام می باشند

چون عضله در این اشخاص زیاد است میزان کالری و نیاز به کالری نیز زیاد بوده و بایستی یک برنامه رژیم غذایی در کنار ورزش داشته باشند.

شاید گفتن این نکته ضروری است که متاسفانه برخی از ورزشکاران فقط از بدنشان کار می کشند و معمولا برنامه تغذیه ای جهت ریکاوری و نیازهای تغذیه ای خود ندارند.

۵- شنا برای کاهش وزن

خانمی با پسر نوجوان خود به دفتر مشاوره من آمدند و گفتند: ورزش پسرم شنا است او می خواهد در مسابقه شرکت کند. آقای مردانی آیا برنامه رژیم قلیایی شما می تواند به او کمک کند؟

در پاسخ گفتم: رژیم قلیایی چون تمام ریز مغذیها و درشت مغذیها را دارد به پسر شما کمک می کند. با توجه به وزن و قدی که از آن آقا پسر گرفتم برایشان رژیم قلیایی جهت شنا تنظیم کرد.

پیشنهاد شده برای شما  فواید آرام غذا خوردن چیست؟ (۷ مورد جالب)

به او گفتم: سرعت، چابکی و حرکت های انفجاری شما خیلی زیادتر از رقبایتان می شود.

او در مسابقه شرکت کرد و می گفت: سرعت و استقامتم چند ثانیه بهتر شده است. او مقام اول را در سطح شهرستان خود کسب کرد.

هم او می گفت: مربی به من می گوید چه کار کردی که اینقدر سرعت و استقامت تو زیاد شده است؟

شاید بتوان گفت شنا تنها ورزشی است که در آن ورزشکار عرق نمی کند. بدون عرق ریختن چند صد کالری می سوزاند.

۵-طناب زدن برای کاهش وزن

بهترین ورزش برای کاهش وزن در خانه

معمولا ورزشکاران بوکس برای گرم کردن خود از طناب زدن استفاده می کنند. شما یک امتحان ساده انجام بدهید.

فقط چند دقیقه طناب بزنید متوجه می شوید که این ورزش خیلی ساده نیست و پس از چند دقیقه غرق در عرق می شوید. افرادی که دنبال بهترین ورزش برای کاهش وزن در خانه هستند می توانند از طناب زدن استفاده کنند تا وزن کم کنند!

آیا می دانید یک ساعت طناب زدن حدود ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ کالری می سوزاند؟

در اصل یک کار اساسی که طناب زدن برای شما انجام میدهد این است که حرکات دست ها و پاها و حرکات چشم ها و تمام اعضای بدن با هم هماهنگ می شود و بادی لنگوییچ بدن بصورت کاملا هماهنگ کار می کنند.

اگر به دنبال ورزشی برای کاهش وزن خود هستید به طناب زدن فکر کنید چون گزینه خوبی برای کاهش وزن شما می باشد.

حتی نیاز ندارید که لباس بپوشید و بیرون از منزل بروید. در منزل خود طناب می زنید و شیرجه می زنید حمام.

در این ورزش هم نیاز به رژیم غذایی و ترجیحا رژیم قلیایی برای کاهش وزن خود هستید. البته ناگفته پیداست که برنامه رژیم های سخت که محرومیت نیز در آنها وجود دارد برای سلامتی شما مضر می باشد.

نکته اساسی این است که اینگونه رژیم ها علاوه بر اینکه باعث لاغر دایمی شما نمی شود، بعد از مدت زمان کمی وزنتان نیز بر می گردد. البته با عرض تاسف باید بگویم با چند کیلو وزن بیشتر. پس عاقل کار عاقلانه انجام می دهد.

معمولا بیشتر انسان ها خود را مورد آزمایش و خطا قرار می دهند و معمولا خطا بیشتر است.

هر روشی برای کاهش وزن را از کسی می شنوند امتحان می کنند. تا حالا هزار و یک راه را امتحان کرده و دوباره به دنبال امتحان راه بعدی می باشد.

شخصی با من تماس گرفتند. از طریق همین سایت لاغر فیت با من آشنا شدند. او می گفت من باید در دو ماه آینده ۲۰ کیلو کم کنم. هر روشی که بگویید انجام می دهم. هر ورزشی برای کاهش وزن ۲۰ کیلویی خودم اجرا می کنم.

هر هزینه ای که باشد قبول می کنم، آقای مردانی تورو خدا کمکم کن.

شرایط برنامه ای که برایشان موثر باشد را توضیح دادم و ورزش سبک با دوره ۲۱ روزه رژیم قلیایی را به وی پیشنهاد دادم

او دیگر تماس نگرفت. حدود یک سال از آن موقع می گذرد و او همچنان چاق است. به نظر شما چرا اینچنین است؟

اگر او در بد حالت ترین کاهش وزن هم که ماهیانه ۲ کیلو کم می کرد، هم اکنون ۲۴ کیلو کاهش وزن داشت. حتی ۴ کیلو بیشتر از کاهش وزن نظر خودشان.

لاغر شدن اصول خاص خود را دارد

دوره ۲۱ روزه رژیم قلیایی

به اعتقاد من هر شخصی در هر وزنی می تواند لاغر شود فقط نیاز است از راه درستش وارد شود.

از کورش کبیر جمله ای به یادگار مانده است که در کاهش وزن و ورزش برای کاهش وزن می توان از آن جمله بهره گرفت.

او می گوید: ‌راه یکی است و آن راستی است

وزن خودتان را به شخص متخصصی واگذار کنید. اصلا مهم نیست که آقای مردانی مشاور تغذیه سایت لاغر فیت یا هر شخص دیگری. به یکی اعتماد کنید و برای کاهش وزن خود اقدام موثری انجام دهید.

در رژیم قلیایی به این موضوع که بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست؟ نیز می پردازیم و به شما ورزش مناسبی پیشنهاد می کنیم.

از وقتی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید متشکرم و امیدوارم بهترین ورزش برای کاهش وزن که مناسب شما است را انتخاب کنید و به اندام رویایی خودتان برسید.

خواستن رسیدن است. به واقع اگر یکی لاغر شده پس شما هم می توانید لاغر شوید

 

محمود مردانی مشاور تغذیه – سایت لاغر فیت

محمود مردانی

محمود مردانی مشاور تغذیه و نویسنده کتاب مثل مداد لاغر شوید. اشتیاق سوزان من این است که با رژیم قلیایی در سایت لاغر فیت به مردم کمک کنم تا به اوج سلامتی و تناسب اندام خود برسند

‫۲ نظرها

  1. با سلام
    من حدود ۴تا ورزشو عوض کردم ولی هیچ فایده برام تو وضعیت جسمی نداشته، ولی یه مدته که کمتر غذا میخورم تعغیر هارو تو خودم احساس میکنم، حالا چیکار کنم که روندش تند ترشه لاغر شدنم، البته باید اینو بگم که غذامو زیاد کم نکردم به مقدار کمتری از از قبل میخورم

    1. دوست عزیز سلام و تشکر
      در مقالات متعددی در سایت لاغر فیت گفته ایم که سه فاکتور اساسی برای لاغری و کاهش وزن موثر هستند. اراده قوی و موثر، ورزش و رژیم. اگر این سه گزینه اصلی را اجرا بفرمایید مثلث لاغری را در اختیار خود قرار داده اید. البته کم خوری شما خوب است ولی نباید بصورت غیر علمی باشد که به لاغری صورت منتهی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن