رژيم قلیایی

درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی

درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی

درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی عنوان این مقاله است. پوکی استخوان یا استئوپروسیس (Osteoporosis) به بیماری کاهش تراکم استخوان گفته می شود که افراد زیادی را به خود درگیر کرده است. خیلی ها سوال می کنند آقای مردانی

آیا پوکی استخوان قابل درمان است؟ یا اینکه نقش تغذیه در پوکی استخوان چیست؟ در سایت لاغرفیت می خواهیم به این سوالات بپردازیم. در ادامه به شما می گوییم چه غذاهایی باعث پوکی استخوان میشود. آیا در کاهش وزن و لاغری می شود از پوکی استخوان پیشگیری کرد؟ یا اینکه اگر شخصی دچار پوکی استخوان بوده و چاق است، با تغذیه مناسب می تواند هم لاغر شود و هم پوکی استخوانش درمان شود؟ پس تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

علت پوکی استخوان در زنان

علت پوکی استخوان در زنان

 

 

 

پوکی استخوان مردان و زنان را از هر قوم و نژادی در بر گرفته است. استخوان ها مدام در حال بازسازی خود هستند. در افراد جوان قدرت تولید سلول های استخوانی بیشتر از سرعت تجزیه آنها است. اما با افزایش سن میزان از بین رفتن استخوان و کاهش تراکم استخوان بیشتر از تولید آن می گردد.

زنان در زمان بعد از یائسگی بعلت کاهش هورمون های ویژه زنانه که نقش اساسی در تحکیم و استخوان سازی دارد به این بیماری مبتلا می شوند. هورمون استروژن یا هورمون زنانه این نقش را ایفا می کند. اما با افزایش سن ترشح استروژن کم شده و علت پوکی استخوان در زنان است.

یکی دیگر از علت های پوکی استخوان در زنان را می توان کاهش دریافت نور آفتاب دانست. کلسیم برای جذب خود به ویتامین D نیاز دارد. پیش ساز ویتامین D در پوست موجود است و وقتی حمام آفتاب گرفته می شود پیش ساز ویتامین D به خود ویتامین D تبدیل شده و باعث جذب کلسیم شده و همچنین باعث درمان پوکی استخوان می شود.

در یک جمله می توان گفت غذاهای اسیدی باعث پوکی استخوان و غذاهای قلیایی باعث پیشگیری و درمان پوکی استخوان می شوند.

در زمان های گذشته مردان و زنان بیشتر از نور آفتاب استفاده می کردند ولی هم اکنون بعلل مختلف از جمله فرهنگ آپارتمان نشینی از نور آفتاب کمتر استفاده می شود. حتی بعلت جلو گیری از دید منازل و اینکه مردم دوست ندارند داخل منزلشان پیدا باشد پرده های ضخیم استفاده می کنند و جلوی نور آفتاب را می گیرند.

استفاده بیش از حد از غذاهای اسیدی و کاهش مصرف غذاهای قلیایی از علت پوکی استخوان زنان است. عدم تحرک و ورزش را می توان یکی دیگر از علل پوکی استخوان در جامعه زنان و مردان مشاهده کنیم. چاقی و اضافه وزن را نیز می توانیم از علل پوکی استخوان در زنان نام ببریم.

علل پوکی استخوان در زنان

دلایل زیادی باعث پوکی استخوان در زنان می شود ولی در این مقاله می خواهم گزیده ای از علل پوکی استخوان در زنان را برای شما بازگو کنم. برخی از همین مشکلات باعث پوکی استخوان در مردان نیز شده است. در زیر تعدادی از دلایل استئوپروز زنان را نام می برم:

 • کاهش هورمون زنان استروژن
 • عدم استفاده از نور آفتاب
 • خوردن غذاهای اسیدی
 • کم خوردن غذاهای قلیایی
 • عدم تحرک و ورزش
 • چاقی و اضافه وزن

در زمان های قدیم معمولا کسانی که مسن بودند به پوکی استخوان مبتلا می شدند. ذهنیت مردم هم در همین راستا بود و انتظار پوکی استخوان را از افراد پیر داشتند. ولی متاسفانه هم اکنون پوکی استخوان در زنان جوان نیز مشاهده می شود. یکی از مراجعانم که حدود 30 سال سن داشت نیز به پوکی استخوان مبتلا شده بود.

او آزمایش تراکم استخوان داده بود و وقتی متوجه پوکی استخوان شدید خود شده بود به من مراجعه کرد و می گفت آقای مردانی نمی دانم چرا به پوکی استخوان مبتلا شده ام. من از موقعیت بالایی نیز برخوردار هستم و خیلی رعایت می کنم. خدا را شکر با تنظیم رژيم قلیایی یا رژيم آلکالاین برای وی به مدت حدود دو ماه درمان شد.

از علائم پوکی استخوان در زنان می توان به درد استخوان، ضعف استخوان و شکنندگی استخوان را نام بد.

برای پیشگیری از پوکی استخوان کدام رژیم غذایی مناسب است

چه بصورت حضوری و چه در سایت لاغرفیت از من سوالات زیادی می پرسند. سوال می کنند آقای مردانی تغذیه پوکی استخوان در زنان به چه صورت است؟ آیا خوردن ماهی برای پوکی استخوان نقش دارد؟ آیا درمان پوکی استخوان با کشک امکان پذیر می باشد؟

ولی در حقیقت سوال کلی و صحیح این است که برای پیشگیری از پوکی استخوان کدام رژيم غذایی مناسب است؟ در ادامه مقاله درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی می خواهیم اطلاعات ارزشمندی را با شما به اشتراک بگذاریم.

کلسیم بیشترین خاصیت قلیایی را در بدن ایفا می کند. هنگام اسیدی شدن از کلسیم استخوان کنده شده و همان وارد خون شده و حالت قلیایی خون را حفظ می کند.

از طرفی از کلسیم کنده شده از استخوان باعث کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می شود.

در یک جمله می توان گفت غذاهای اسیدی باعث پوکی استخوان و غذاهای قلیایی باعث پیشگیری و درمان پوکی استخوان می شوند. آیا دوست دارید مکانیسم اثر غذاهای اسیدی را برای شما بگویم؟ چرا غذاهای اسیدی باعث پوکی استخوان می شوند؟ در زیر به زبان خیلی ساده توضیح می دهم.

چرا غذاهای اسیدی باعث پوکی استخوان می شوند؟

در ادامه مقاله درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی می خواهم مطلب ارزشمندی را به شما آموزش دهم. پی اچ خون تقریبا کمی قلیایی PH=7.34 است. اگر پی اچ خون به سمت اسیدی شیفت پیدا کند،‌ زندگی انسان با خطر مواجه می شود. با خوردن غذاهای اسیدی پی اچ به سمت اسیدی پیش می رود. بدن نیز برای دفاع از خود کار بسیار هوشمندانه ای انجام می دهد.

کلسیم بیشترین خاصیت قلیایی را در بدن ایفا می کند. هنگام اسیدی شدن از کلسیم استخوان کنده شده و همان وارد خون شده و حالت قلیایی خون را حفظ می کند. از طرفی از کلسیم کنده شده از استخوان باعث کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می شود.

اینکه غذاهای اسیدی شامل چه غذاهایی می شوند را می توانید از جدول مواد غذایی سایت لاغرفیت مطالعه کنید. در مقاله پی اچ مواد غذایی بطور کامل غذاهای قلیایی و غذاهای اسیدی را توضیح داده و از جداول خوبی در آن استفاده کرده ام.

از غذاهای اسیدی می توان قند و شکر را نام برد. گوشت ها نیز چون خاصیت اسیدی دارند باعث پوکی استخوان می شوند. مشروبات الکلی نیز از علل عمده استئوپروز می باشند. تحقیقات نشان داده است نوشابه های گاز دار عامل 40% پوکی استخوان شده اند. کشیدن سیگار نیز یک رفتار اسیدی بوده که منجر به پوکی استخوان می شود. استرس هم مثل سیگار مضر و باعث پوکی استخوان می گردد.

این موارد نیز منجر به پوکی استخوان می شود:

 1. قند و شکر
 2. گوشت ها
 3. الکل
 4. نوشابه
 5. سیگار
 6. استرس

آیا پوکی استخوان قابل درمان است؟

چه غذاهایی باعث پوکی استخوان میشود؟ در واقع استفاده از مواد غذایی اسیدی برای بدن ضرر داشته و بایستی کمتر استفاده شود. خوردن زیاد غذاهای اسیدی باعت پوکی استخوان و چاقی می شوند. اینکه آیا پوکی استخوان قابل درمان است؟ می توانیم بگوییم خوشبختانه بله و با خوردن غذاهایی که بیشتر خاصیت قلیایی دارند قابل درمان است.

اینکه درمان قطعی پوکی استخوان با طب سنتی درست است یا خیر به تحقیقات آینده نیاز دارد ولی نکته این است که غذاهایی که طب سنتی تاکید دارد از غذاهایی است که خاصیت قلیایی داشته و تاکید سایت لاغرفیت نیز می باشد. نقش تغذیه در پوکی استخوان نیز بر کسی پوشیده نیست. درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی قابل درمان است.

چرا غذاهای قلیایی باعث پیشگیری و درمان پوکی استخوان می شوند

چرا غذاهای قلیایی باعث پیشگیری و درمان پوکی استخوان می شوند

غذاهای قلیایی باعث لاغری می شوند

شما که مشغول مطالعه درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب-رژيم قلیایی هستید، در حقیقت سلامتی بزرگترین سرمایه است. نظر شما چیه؟

خوردن غذاهای قلیایی یک مزیت ارزشمند و یک مزیت رقابتی برای شماست. چرا که باعث کاهش وزن و لاغری شما شده و همچنین باعث افزایش سطح سلامتی شما نیز می شود. حالا می خواهیم بدانیم چرا غذاهای قلیایی باعث پوکی استخوان نمی شوند؟ برعکس عامل پیشگیری و درمان پوکی استخوان هستند؟

خوردن غذاهای اسیدی باعث اسیدی شدن خون شده و برای جبران آن، کلسیم از استخوان ها جدا شده و وارد خون شده و خون را قلیایی می کند که باعث پوکی استخوان می شود. اما نکته حائز اهمیت این است که خوردن غذاهای قلیایی باعث قلیایی شدن خون می شوند.

در بالا اشاره کردم که خوردن غذاهای اسیدی باعث اسیدی شدن خون شده و برای جبران آن، کلسیم از استخوان ها جدا شده و وارد خون شده و خون را قلیایی می کند که باعث پوکی استخوان می شود. اما نکته حائز اهمیت این است که خوردن غذاهای قلیایی باعث قلیایی شدن خون می شوند. تقویت مغز استخوان با طب سنتی همان تاکید بر مصرف غذاهایی که خاصیت قلیایی دارند، است.

چون خاصیت قلیایی غذاهای قلیایی نیاز به کلسیم اضافه ندارند، کلسیم در استخوان ها محفوظ شده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. مظافا قلیایی شدن بدن نیز باعث جذب کلسیم شده و باعث درمان پوکی استخوان نیز می شود. البته این کار نیاز به زمان دارد.

پیشنهاد لاغرفیت به شما: کاملترین لیست غذاهای قلیایی 

رابطه چاقی و پوکی استخوان

رابطه چاقی و پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث شکنندگی لگن می شود

خبر تاسف بار این است که چاقی و پوکی استخوان با همدیگر ارتباط دارند. هر چه چاق تر، تراکم استخوان کمتر است. شاید سوال کنید آقای مردانی چاقی چه ارتباطی با پوکی استخوان دارد؟ رابطه چاقی و پوکی استخوان به چه صورتی است؟

خبر خوب این است که لاغر شدن با رژيم قلیایی باعث درمان پوکی استخوان نیز می شود. اما رابطه افزایش وزن با چاقی این است که شخصی که چاق است، میزان اسید بدن وی زیاد است. به کرات در سایت لاغرفیت گفته ام که وقتی غذاهای اسیدی تجزیه می شوند، پسماندهای سمی از آنها تولید می شود.

چون این سم ها برای بدن مضر هستند، چربی احشایی در بدن اضافه می شود تا پسماندها یا سم ها را در خود انبار کرده و از ضرر آنها برای بدن پیشگیری کند. این نکته ظریف باعث چاقی و اضافه وزن نیز شده است. چربی احشایی یعنی اینکه بدن حالت اسیدی دارد.

از طرفی بدن مقداری از کلسیم را نیز به خون وارد می کند تا به قلیایی شدن آن کمک نماید.

دفاع بدن برای حفاظت خود در برابر پسماند های سمی و اسیدی:

 • انباشته شدن چربی احشایی برای ذخیره کردن سموم
 • کنده شدن کلسیم از استخوان ها برای قلیایی کردن خون

نقش تغذیه در پوکی استخوان

احتمالا شنیده اید که برای درمان پوکی استخوان تاکید می شود حما شیر بخورید. به مادران باردار نیز توصیه می شود روزی سه لیوان شیر بخورند. ولی چرا این توصیه نتیجه برعکسی دارد؟ فواید شیر برای استخوان  چیست؟ آیا شیر فایده ای هم دارد یا باعث پوکی استخوان می شود؟ آیا ماست باعث پوکی استخوان میشود؟

شیر برای پوکی استخوان مضر است. شاید تعجب کنید که آقای مردانی این چه نظریه ای است که می دهید؟ همه می گویند شیر برای پوکی استخوان مفید است ولی شما برعکس همه می گویید؟ دوست عزیز خدمت مقدس شیر خواری برای انسان فقط دو سال است. آن هم با شیر مادر نه با شیر گاو.

بر فرض می گوییم کلسیم شیر زیاد است ولی چون دیر هضم می باشد و به زمان زیادی برای هضم نیاز دارد باعث پوکی استخوان می شود. مکانیسم اثر پوکی استخوان شیر به شرح زیر است:

شیر خاصیت اسیدی داشته و به هضم سنگینی نیز نیاز دارد. حال تصور کنید وقتی شیر می خورید سریع جذب نمی شود و به زمان زیادی نیاز دارد. اما هنگامی که شیر می خورید بدنتان به شدت بسمت اسیدی شدن پیش رفته و بدن برای جبران، از کلسیم استخوان ها جدا کرده و وارد خون می نماید که عامل پوکی استخوان می باشد.

کشک برای پوکی استخوان چطور است؟ درمان پوکی استخوان با کشک به نوع غذا نیز برمی گردد. مثلا کمی کشک در غذایی مثل کشک و بادمجان مفید است. چون سبزیجات پخته اثرات اسیدی کشک را به حداقل می رساند.

ماست را به چه صورتی می توانید بخورید؟ می توانید از سبزیجات معطر در ماست بریزید و ماست را خوشمزه تر و مغذی تر کنید. پونه، شوید و نعنا پیشنهاد لاغرفیت برای شما است.

درمان پوکی استخوان با مواد غذایی

برای پوکی استخوان چه باید کرد؟ درمان های زیادی برای پوکی استخوان شده است ولی چون کار من تغذیه و رژيم قلیایی است، از این نظر به درمان شما کمک می کنم. برای تقویت استخوان چه بخویم؟ بی شک استفاده از غذاهایی که کلسیم زیادی دارند به شرط قلیایی بودن باعث درمان پوکی استخوان می شوند.

در حقیقت درمان پوکی استخوان با مواد غذایی باید دو شرط داشته باشد.

 • مواد غذایی دارای کلیسم زیادی باشند
 • مواد غذایی خاصیت قلیایی داشته باشند

چند ماده غذایی که این دو ویژگی را دارند را با شما به اشتراک می گذارم.

 1. سنجد
 2. پونه
 3. بادام
 4. توفو
 5. کلم
 6. شلغم
 7. انواع دانه ها
 8. سبزیجات برگ دار
 9. اسفناج
 10. شاهی
 11. حبوبات
 12. نعنا
 13. آویشن
 14. مریم گلی

تابش نور مستقیم آفتاب برای درمان پوکی استخوان

در ابتدای مقاله به شما گفتم برای درمان پوکی استخوان نور آفتاب نیز مفید است. می توانید به مدت ۳۰ دقیقه حمام آفتاب بگیرید. البته زمان آفتاب گرفتن نیز اهمیت دارد و بهتر است هنگامی که آفتاب خیلی تند و سوزاننده است آفتاب نگیرید.

پیشنهاد لاغرفیت برای گرفتن آفتاب این است که هنگام پیاده روی و در ساعات صبح و یا هنگام عصر که شدت آفتاب کمتر است بهترین ساعات برای آفتاب گرفتن است. بعضی افراد کرم ضد آفتاب استفاده می کنند و آفتاب می گیرند که کار درستی نمی تواند باشد.

به اندازه دو کف دست از پوست که در معرض آفتاب باشد، کافی است. صورت و دست ها راحت ترین قسمت هایی هستند که در تابش نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند. از روی لباس و پشت شیشه آفتاب گرفتن مناسب نیست.

ولی همانطور که قبلا اشاره کردم دشمن پوکی استخوان همان استفاده از غذاهای قلیایی هستند. استفاده از غذاهای قلیایی، نور آفتاب و پیاده روی از ارزش های افزوده ای است که می توانید برای خود داشته باشید تا به لاغری و سلامتی برسید.

کاهش وزنی که با دوره ۳۰ روزه رژيم قلیایی صورت می گیرد، به سلامت استخوان های شما نیز کمک می کند.

شما به سایت لاغرفیت سر می زنید از این بابت از شما متشکرم. محمود مردانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36  +    =  38