کاهش وزن

هدف از کاهش وزن (هدف گذاری)

هدف از کاهش وزن (هدف گذاری)

هدف از کاهش وزن چیست؟ همه ما دوست داریم خیلی سریع به اندام و جثه نرمال خودمان برسیم. اما واقعیت این است که کمتر به دنبال یادگیری راه صحیح کاهش وزن هستیم. به واقع به دنبال یادگیری راه های صحیح کاهش وزن نمی رویم. اما تا دلتان بخواهد به دنبال افراد ناآگاه و انواع رژيم های کاهش وزن می رویم. اگر یک رژيم گیرنده قهار باشید می دانید که حفظ کردن جدول کالری ها و کالری شماری نمی تواند جلوی حرص و ولع خوردن را بگیرد. من محمود مردانی قصد دارم در سایت لاغرفیت به هدف کاهش وزن شما کمک کنم.

در این مقاله قصد دارم شما را با ۵ هدف گذاری کاهش وزن نادرست و ۵ هدف گذاری کاهش وزن صحیح و درست آشنا کنم.

هدف کاهش وزن (هدف گذاری)

هدف کاهش وزن (هدف گذاری)

هدف گذاری های نادرست:

 • ۱-می خواهم در یک ماه ۲۰ کیلو کم کنم
 • ۲- من دوست دارم فقط کاهش وزن داشته باشم
 • ۳-از دست وزنم خسته شدم دیگه خودمو دوست ندارم
 • ۴-این هفته کم نکردم دیگه ناامید شدم
 • ۵-این دفعه دیگه خیلی فرق می کنه

هدف گذاری کاهش وزن نادرست شماره ۱

۲۰ کیلو کاهش وزن در یک ماه

در اینجا می خواهم چند مطلب برای تجربه کاهش وزن برای شما بگویم:

آنهایی که از سال های قبل به دنبال کاهش ۱۵ کیلو در یک ماه هستند هنوز به دنبال کاهش ۱۵ کیلو در یک ماه هستند. ممکن است سال های بعدی هم به دنبال آن باشند. ولی هنوز به آن نرسیده اند.

آنهایی که از سال های قبل به دنبال 20 کیلو کاهش وزن در یک ماه هتسند هنوز به دنبال۲۰ کیلو کاهش وزن در یک ماه هستند. مگر اینکه اقدام درستی برای هدفگذاری کاهش وزن خود باشند.

آنهایی که از سال های قبل به دنبال 30 کیلو کاهش وزن در 2 ماه هستند هنوز به دنبال 30 کیلو کاهش وزن در 2 ماه هستند. مگر اینکه اقدام کنند.

آنهایی که از سال های قبل به دنبال 30 کیلو کاهش وزن در یک ماه هستند هنوز به دنبال 30 کیلو کاهش وزن در یک ماه هستند.

آنهایی که از سال های پیش به دنبال رژيم لاغری رایگان هستند متاسفانه هنوز آن برنامه رژيم لاغری رایگان را بدست نیاورده اند.

آنهایی که از سال های قبل به دنبال 20 کیلو کاهش وزن در یک ماه هتسند هنوز به دنبال۲۰ کیلو کاهش وزن در یک ماه هستند. مگر اینکه اقدام درستی برای هدفگذاری کاهش وزن خود باشند.

مقاله بهترین رژيم لاغری ۲۰ کیلویی را مطالعه کنید.

آماده ای کلیپ دوره کاهش وزن یک ماهه را از وب سایت آپارات ببینید؟ برای دیدن این ویدئو دوره ۳۰ روزه رژیم قلیایی را کلیک نمایید.

هدف از کاهش وزن چیست

هدف از کاهش وزن چیست

هدف کاهش وزن باید واقعی باشد

آیا جملات زیر درست هستند؟ به نظر من باید کاهش وزن به خاطر خودتان باشد. چون اگر برای دیگری کاهش وزن داشته باشید وقتی لاغر شدید حس خوبی نخواهید داشت. چون برای دیگری است نه برای خودتان.

 • کاهش وزن به خاطر عروسی
 • کاهش وزن به خاطر جشن تولد
 • کاهش وزن به خاطر همسرم
 • شوهرم میگه لاغر شو
 • کاهش وزن به خاطر مصاحبه کاری
 • دوستم گفته برو لاغر کن

هدف از کاهش وزن (هدف گذاری) باید واقع بینانه باشد. اصلا کاری به کاهش وزن علمی و اصولی نداریم. نظر محققین و دانشگاه ها را راجع به کاهش وزن را نیز نادیده می گیریم (بر فرض). هشید و  مثلا ۲۰ کیلو کاهش وزن در یک ماه داشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ آیا کسانی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند، عوارض کاهش وزن سریع را می دانند؟

 1. پوست شما می افتد و خیلی بد فرم می شود.
 2. عضلات شما شل شده و بد شکلی به خود می گیرد.
 3. وزن شما دوباره خیلی سریع بر می گردد.
 4. حدود ۲۰ درصد وزن شما بیشتر می شود.

معمولا کسانی که خیلی سریع و غیر اصولی لاغر می شوند علاوه بر برگشت وزن، حدود ۲۰ درصد هم به وزن قبل از رژيم کاهش وزن خود برمی گردند. به نظر شما این روش مناسب کاهش وزن و هدف از کاهش وزن می باشد؟

هدف گذاری کاهش وزن نادرست شماره ۲

من دوست دارم فقط کاهش وزن داشته باشم

بله من(محمود مردانی) هم با شما موافق هستم. باید وزنتان کم شود اما چطوری؟ برای مشخص شدن این موضوع یک مثال می آورم. شما قصد دارید به مسافرت بروید. یک دفعه از خواب بیدار می شوید و مستقیم به سمت ماشین خود رفته، استارت می کنید و به مسافرت می روید؟

 1. آيا برنامه ریزی کرده اید که کجا بروید؟
 2. با چه کسی یا چه کسانی مسافرت بروید؟
 3. با ماشین خودتان یا با هواپیما یا قطار قصد مسافرت دارید؟
 4. هزینه مسافرت را در نظر گرفته اید؟
 5. لباس و ساک خودتان را بسته اید؟
 6. اصلا آیا با محل کار خود هماهنگ کرده اید؟
 7. آیا اعضای خانواده شما آماده مسافرت هستند؟

کاهش وزن بدون هدف گذاری نیز عینا چنین است.  قانون این است که کاهش وزن بدون هدف گذاری کاری اشتباه بوده و شکست می خورد. این که کاهش وزن حق شماست درست است ولی آیا برای کاهش وزن خود استراتژی دارید؟ کاهش وزن بدون استراتژي امکان پذیر نمی باشد.

مثل همان مسافرت بدون استراتژي و بدون برنامه ریزی می باشد. درست است که دوست دارید وزنتان کم شود ولی این کاهش وزن شما به یک برنامه اصولی نیاز دارد. هدف از کاهش اولیه وزن این است که اگر کمی وزن کم کردید باز هم به کاهش وزن خود ادامه بدهید تا به اندام دلخواه خود برسید.

هدف گذاری کاهش وزن نادرست شماره ۳

از دست وزنم خسته شدم دیگه خودمو دوست ندارم

آيا تا کنون شنیده اید که شخصی با احساس تنفر موفق شود؟ با تنفر داشتن از خود نیز نمی توانید لاغر شوید. معمولا ۹۹ درصد این تصمیم ها در همان نطفه خفه می شوند. من محمود مردانی مشاور تغذیه بیشتر افرادی که در کنار خودم می بینم(چه حضوری و چه از طریق سایت لاغرفیت) و این دیدگاه را دارند، شکست می خورند.

معمولا این اشخاص با حالتی که در بالا توضیح دادم در کاهش وزن خود شکست می خورند وبعد از مدتی دوباره وارد همان بازی شده و دوباره شکست می خورند. پس برای کاهش وزن باید خودتان را دوست داشته باشید و همین وضعیت را بپذیرید. ما فقط یک مرتبه با این بدن زندگی می کنیم. با خود بگویید این وزن من است و من از همین وزن شروع به کاهش وزن می کنم. با این دیدگاه موفق می شوید.

هدف گذاری کاهش وزن نادرست شماره ۴

اگر این هفته وزن کم نکنم رژيم خودم را رها می کنم

پروسه کاهش وزن نیاز به زمان دارد. یک هفته وزن کم نمی کنید هفته بعدی وزن شما کم می شود و این یک پروسه می باشد. بعنوان یک مثال می توان به تغییر دیزاین منزل اشاره کرد. شما می خواهید نقشه منزل خودتان را تغییر دهید. دنبال دیزاین زیباتری می باشید. گرد و غبار جزو پروسه تغییر نقشه شما می باشد.

حتی این تغییر نیاز به گذشت زمان دارد. کار پیش می رود. حتی زمانی که استاد کار شما در حال خوردن صبحانه می باشد، کار پیش می رود. شب و روز می گذرد تا شما به نقشه دلخواهتان برسید. در کاهش وزن نیز عینا چنین است. حتی در قرآن برای رسیدن به هدف توصیه به صبر شده است. این هفته کم نکرده اید، هفته آینده کم می کنید. اصلا شاید کاهش سایز داشته باشید.

هدف گذاری نادرست شماره ۵

این دفعه دیگه خیلی فرق داره و برای کاهش وزن

خیلی از اشخاص با خود می گویند این دفعه دیگه با دفعات قبلی فرق داره. این بار در کاهش وزن خود موفق می شوم. ولی در اصل همان کارهای قبلی را تکرار می کنند. من (محمود مردانی) از شما خواهشی دارم که چند جمله بعدی را ایراد نگیرید. به من خرده نگیرید ولی دوست دارم با توسل به همه دانسته های خودم به شما در کاهش وزن کمک کنم.

چرا به دیوانه، دیوانه می گوییم؟ دیوانه کاری را بارها و بارها تکرار می کند ولی انتظار نتیجه متفاوتی را دارد. در اینجا می خواهم برای شما لطیفه مستندی را تعریف کنم.

در زمان جنگ ایران و عراق من کلاس سوم راهنمایی بودم. به جبهه رفتم. یکی از دوستان من هم کلاس دوازدهم(چهارم دبیرستان) بودند. ایشان با صدای انفجار خمپاره موجی شده بود و به مدت یک ماه در تیمارستان روانی بستری شده بود. بعدا او تعریف می کرد که حالم خوب شده بود و به متصدیان آنجا می گفتم ولی آنها باور نمی کردند.

دیوانه ها یک صف طولانی تشکیل داده بودند. من نیز کنجکاو شدم و به اول صف رفتم ولی آنها مرا به آخر صف هدایت کردند. وقتی بعد از گذشت زمان نوبت من شد مثل بقیه به یک سوراخ نگاه کردم. چیزی ندیدیم. از یکی از آنها پریسیدم چیزی مشخص نیست. او گفت: من ۶ مرتبه نگاه کردم چیزی ندیدم تو می خواهی با یک نگاه کردن ببینی؟

تعیین هدف برای کاهش وزن

شما چه اهدافی در زندگی دارید؟ آیا برای هدف های خود برنامه ریزی دارید؟ تعیین هدف برای کاهش وزن یکی از سلاح های سری برای رسیدن به هدف است. ولی نکته اساسی در این میان این است که هدف باید واقع گرایانه باشد. هدف گذاری برای کاهش وزن نیز از این قانون مستثنی نیست.

در این مقاله سایت لاغرفیت هدف گذاری واقع بینانه را با شما به اشتراک می گذارم.

۱-هدف هوشمندانه برای کاهش وزن

برای رسیدن به کاهش وزن هدف باید هوشمندانه و واقع گرایانه باشد. شرایطی که برای هدف گذاری کاهش وزن باید داشته باشید به قرار زیر است:

 1. هدف کاهش وزن باید واقعی باشد
 2. هدق کاهش وزن باید قابل اندازه گیری باشد
 3. هدق کاهش وزن باید قابل دسترسی باشد
 4. هدف کاهش وزن باید زمان بندی داشته باشد
 5. هدف کاهش وزن باید ساده باشد

اگر بگویید من  می خواهم ۱۵ کیلو وزن کم کنم، واقعی نیست. چون مغز شما می گوید: چه می گویی؟ ۱۵ کیلو کاهش وزن؟ در چه مدت می خواهی وزن کم کنی؟ با چه رژيمی؟ آيا از عهده آن برمی آیی؟ سخت نیست؟ این کاهش وزن برای مغز مشخص و قابل اندازه گیری نیست.

سایت کاهش وزن

سایت کاهش وزن

سایت کاهش وزن لاغرفیت

هدف واقع گرایانه چنین است: وزن ایده آل من ۶۰ کیلو است. من ۷۵ کیلو هستم و ۱۵ کیلو اضافه وزن دارم.  می خواهم در مدت ۳ ماه تا تاریخ…… با برنامه رژيم کم کالری فلان( مثلا دوره ۳۰ روزه رژيم قلیایی آقای محمود مردانی) ۱۵ کیلو از وزن خودم کم کنم. حتی تاریخ و روز که چند شنبه است را یادداشت کنید. این هدف را مغز متوجه می شود.

کاهش وزن چند کیلو؟ ۱۵ کیلو کاهش وزن

در چه مدت؟ در مدت ۳ماه تا تاریخ مثلا یکشنبه … و تاریخ را دقیق در دفترجه خود می نویسید.

با چه روشی؟ با دوره ۳۰ روزه رژيم قلیایی سایت لاغرفیت

البته ناگفته پیداست که شما می توانید تصمیم بگیرید از رژيم کاهش وزن چه سایتی استفاده کنید. سایت لاغرفیت یا سایت کاهش وزن دیگری را انتخاب کنید. و هدف گذاری کاهش وزن خود را انجام دهید.

۲-کاهش وزن با تفکر مثبت

کاهش وزن با تفکر مثبت

شاید بگویید آقای مردانی مگر می شود با مثبت اندیشی لاغر شویم؟ در پاسخ می گویم بله. آيا این جمله به گوش شما آشنا است: من می خواهم لاغر شوم، ولی. من می خواهم لاغر به وزن ایده آلم برسم، اما. من دوست دارم سریع لاغر شوم، منتها.

ولی و اگر و غیره سدهای خطرناکی برای کاهش وزن شما می باشد. وقتی قصد دارید لاغر شوید و خودتان راه را سد می کنید مثبت اندیشی کارساز می باشد. کسی که قبل از اقدام به شکست خود فکر می کند نمی تواند کاهش وزن موثر داشته باشد.

حالا جملات خودتان را کمی تغییر دهید.

 • من می خواهم لاغر شوم و می شوم. جالب است که بدانید با این تفکر به اندام دلخواه خودتان نیز می رسید.
 • من می خواهم به وزن ایده آل خودم برسم و حتما به وزن ایده آل خودم می رسم. به خودم قول می دهم.
 • من دوست دارم سریع لاغر شوم، مطمئنم که لاغر می شوم.

۳-برای کاهش وزن خود دست به اقدام بزنید

برای کاهش وزن خود دست به اقدام بزنید

حتما ضرب المثل دو صد گفته چون نیم کردار نیست را می دانید. همه دوست دارند لاغر شوند ولی پای عمل که می رسد با خود می گویند:

 • انشاءالله از فردا کاهش وزن خودم را شروع می کنم.
 • انشاءالله از شنبه کاهش وزن خودم را آغاز می کنم.
 • این وعده ناهار خیلی خوشمزه ای داریم از وعده بعدی دیگه شروع می کنم.
 • حالا باید برای کاهش وزن خودم هزینه کنم؟
 • من که اعتماد به نفس ندارم و در کاهش وزن شکست می خورم.
 • این دفعه هم مثل دفعات قبلی انگیزه ای نخواهم داشت.
 • آيا شما افکار دیگری مثل این افکار دارید؟ لطفا کامنت کنید.

این افکار مزاحم جلوی کاهش وزن شما را می گیرند. اگرکاهش وزن به نفع شماست سریع دست به اقدام بزنید. برای کاهش وزن خود اقدامی موثر داشته باشید. همیشه عمل کردن بهتر است از عمل نکردن، چون اگر عمل نکنید سال آینده کجا خواهید بود و اگر عمل کنید سال آینده کجا خواهید بود؟

۴-کاهش وزن با تغییر سبک زندگی

کاهش وزن ساده است. اصلا قرار نیست کاهش وزن خطرناک و سختی را تجربه کنید. آیا شما مثل ورزشکاران حرفه ای ورزش می کنید؟ شاید بگویید آقای مردانی من ورزشکار حرفه ای نیستم.

ورزشکاران حرفه ای و قهرمانان با ورزش سنگین حال می کنند. شما هم با کاهش وزن خود می توانید به راحتی برخورد کنید. اگر نمی توانید کاهش وزن با ورزش سنگین داشته باشید ببینید چه ورزش راحتی می توانید جایگزین آن کنید.

با توضیحات بالا می خواهم بگویم اگر تحمل رژيم کاهش وزن سخت را ندارید، از یک برنامه رژيم سالم و متنوع دیگری استفاده کنید. اگر گرسنگی به شما فشار وارد می آورد با مشاور تغذیه خود مشورت کنید. اگر نگران کاهش وزن ناموفق خود هستید باز هم می توانید از مشاور خودتان کمک بگیرید.

۵-کاهش وزن را در راستای زندگی خودتان داشته باشید

شخصی که از سایت لاغرفیت مقالات مرا راجع به کاهش وزن سریع مطالعه کرده بود به من پیام داد که آیا این رژيم قلیایی شما را می توانیم در ماه رمضان هم انجام دهیم؟ به او پاسخ دادم بله، و برنامه رژيم قلیایی منافاتی با زندگی کردن ندارد. یعنی شما هم می توانید روزه بگیرید و هم از برنامه رژيم قلیایی استفاده کنید.

اینکه من زندگی خودم را تعطیل کنم و فقط کارم کاهش وزن باشد، درست نیست. کاهش وزن هم در راستای زندگی شما است. مگر وقتی شما می خواهید گواهینامه رانندگی بگیرید، زندگی تان را تعطیل می کنید؟ از اصول کاهش وزن صحیح و کاهش وزن سالم نیز راحتی آن است.

بله راه های کاهش وزن اصولی راحت هستند. اصلا یک مطلب راجع به اصول کاهش وزن و تنظیم آن به شما بگویم این است که اصولا کاهش وزن ساده است ولی چاستیزی که کمی سخت است تغییر عادت برای کاهش وزن است.

هدف از کاهش اولیه وزن

در طول مسیر لاغری، کاهش وزن متفاوت است. گاهی کاهش وزن زیاد و گاهی هم کم است. گاهی کاهش سایز را مشاهده می کنیم. ولی در مجموع در هفته اول شروع لاغری هدف از کاهش اولیه وزن همان کم کردن وزن در هفته اول می باشد.

کاهش وزن آسان و تغییر عادت سخت است

کاهش وزن آسان و تغییر عادت سخت است

کاهش وزن آسان است ولی تغییر رفتار سخت است.

تغییر رفتار برای کاهش وزن یعنی کاری را اینقدر تکرار کنیم که برای ما ملکه شود. پاشنه آشیل کاهش وزن همین تغییر رفتار است که خیلی ها از آن عاجز می باشند. برای این موضوع من تمرین ساده ای به شما می دهم.

تمرین تغییر عادت برای کاهش وزن

انجام یک کاری که هم خیلی ساده است و هم به نفع کاهش وزن شما می باشد را به شما می گویم. شما هر روز صبح یک لیوان آب با چند قطره آبلیمو بخورید. خیلی ساده است سعی کنید این کار را سه هفته انجام دهید. من و همسر عزیزم سال های زیادی است که این کار را انجام می دهیم. این کار گوارش شما را تنظیم و یک لیوان آب قلیایی است. یعنی روز خود را با برنامه غذایی قلیایی شروع کنید. یعنی یک تغییر کوچک برای راحت ترین کار مثل آب خوردن نیز ساده به نظر می رسد ولی تکرار آن سخت است. امتحان کنید و مرا در جریان بگذارید.

جایزه تغییر برای کاهش وزن

من به شما اعتماد دارم، اگر همین کار ساده خوردن یک لیوان آب و یک قاشق آبلیمو نیم ساعت قبل از ناشتا را انجام دادید(به مدت ۲۱ روز) از من (محمود مردانی) یک رژيم کاهش وزن رایگان جایزه دارید. جایزه خود را از دست ندهید و برایم ایمیل کنید و رژيم لاغری رایگان خود را دریافت کنید.

از همین الآن تاریخ بزنید و تا ۲۱ روز انجام دهید و بگویید آقای مردانی این تغییر کوچک را من ۲۱ روز انجام دادم. من به شما اعتماد دارم.

انیشتین می گوید: مطلبی را وقتی خوب یاد گرفته اید که بتوانید برای مامان بزرگتان تعریف کنید. با توجه به این جمله ساده سازی کاهش وزن، من نیز برنامه کاهش وزن و تغییر عادت برای کاهش وزن را خیلی ساده کرده ام.

بر این اساس من (محمود مردانی) در دوزه ۳۰ روزه رژيم قلیایی به مراجعانم هر روز یک تکنیک آموزش می دهم.  روز اول یک تکنیک ساده برای کاهش وزن به آنها آموزش می دهم.

حتی برنامه رژيم غذایی کاهش وزن که به آنها می دهم آزاد است. یعنی اینکه از همان مواد غذایی در دسترس استفاده می کنند.

یکی از مراجعانم می گفت من قبلا از برنامه رژيم لاغری استفاده کردم که در آن برای صبحانه دو قاشق کنجد نوشته بود. من که مشاور تغذیه هستم توجیه این کار را متوجه نشدم گذشته از اینکه او می گفت من کنجد از کجا پیدا کنم. دیگه طرف اون رژيم نرفتم.

راههای تسریع کاهش وزن به واقع سخت نیست. همین الآن برای خودتان تصمیم بگیرید و اقدام کنید. به واقع تصمیم امروز فردای شما را رقم می زند.

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید از شما متشکرم حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. محمود مردانی ـ بنیانگذار لاغرفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  16  =  25