تغذیه سالم

مهم ترین علت ریزش مو شدید چیست؟ (همراه راهکار)

علت ریزش موی شدید

اگر علت ریزش مو را بدانیم بهتر می توانیم آن را مدیریت کنیم. سوالات زیادی در سایت لاغرفیت درباره مهم ترین علت ریزش مو آقایان و خانم ها از من پرسیده می شود که در محصول درمان ریزش مو با رژیم غذایی قلیایی به آنها پرداختم، اما در هر صورت قصد دارم در این مطلب به تمام دلایل ریز موی سر بپردازم. پس همراه من، محمود مردانی مشاور تغذیه خود باشید

مهم ترین علت ریزش مو چیست؟

علت ریزش مو در جوانان

علت ریزش مو در جوانان

معمولا همه آقایان و خصوصا خانم ها به دنبال موهای براق، سالم و مستحکمی هستند.

حتی در زمان فراعنه مصر که حدود ۳۵۰۰ سال از آن زمان می گذرد، رسم بر این بود که زنان موهای خود را از ته می زدند و موهای عاریه یا کلاه گیس بر سر خود می گذاشتند. این مطلب را از کتاب دو جلدی پزشک فرعون خواندم.

در تمام اعصار مو از زیبایی خانم ها به حساب می آمده است. ولی داشتن موهای پرپشت و زیبا از یک سو و نگهداری و حفاظت از پوست و مو از یک طرف مهم می باشند

چه بسا شخصی که اول از موهای خیلی خوب و زیبایی برخوردار بوده ولی به جهت عدم حفاظت درست آنها را از دست داده است.

به راستی علل ریزش مو چه چیزی می تواند باشد؟ آیا می دانید فقط حدود ۸۰ میلیون زن و مرد آمریکایی از ریزش موی وراثتی یا آلوپسی رنج می کشند؟

بیماری آلوپسی چیست؟

این الوپسی یا آلوپیسی یا ریزش موی ارثی می تواند روی پوست سر یا حتی تمام بدن شما تاثیر داشته و باعث ریزش مو شود.

آلوپسی به ریزش مو در قسمتی از سر یا بدن اطلاق می شود که بیشتر در قسمت موی سر به کار می رود

آکادمی پوست آمریکا، اگر چه آلوپسی و ریزش مو در اشخاص مسن شیوع بیشتری دارد ولی ریزش بیش از حد موی سر حتی در (AAD) کودکان نیز می تواند اتفاق بیفتد.

آیا می خواهید بدانید که ریزش موی شما طبیعی یا غیر طبیعی است؟

برای انجام آن می توانید از تست کششی مو استفاده کنید. این تست به این صورت است که شما بدانید خوهای شما قوی و یا ضعیف هستند.

اگر موهای شما ضعیف بوده و ریزش دارند، اقدام موثری برای درمان‌ آنها انجام دهید. در بخش مشاوره تغذیه آنلاین لاغرفیت توضیحات کاملی در مورد علت ریزش مو داده ام که می توانید در طی دوره از آن استفاده کنید. چون قاعده این است که نباید با شروع کاهش یا افزایش وزن، تغییری در میزان تراکم روی سر ایجاد شود.

تست کشش مو

علت-ریزش-مو-در-نوجوانان

علت-ریزش-مو-در-نوجوانان

دلیل ریختن موی سر گاهی به ضعیف بودن مو مربوط می شود، این تست را انجام دهید:

ابتدا قسمت کمی از موهای خود را با دو انگشت شست و نشانه بصورت خفیف بکشید. تعداد موهایی که بین دو انگشت شما قرار دارد حدود ۴۰ تا ۶۰ تار مو می باشد. این کار را در سه قسمت مختلف سر خود انجام دهید. تعداد موهایی که از سر شما کنده می شود چند تار مو می باشد؟

همانطور که در محصول رشد مجدد موی سر با رژیم قلیایی گفتم، در حالت طبیعی و نرمال ۳ تار مو در بین هر انگشت شما طبیعی می باشد. اگر تعداد موها کنده شده بیشتر از ۳ تار مو باشد، موهای شما ضعیف می باشد.

من بعنوان مشاور تغذیه سایت لاغر فیت که از رژیم قلیایی پیروی می کنم، همین تست را انجام دادم.

در هر قسمت از موهای من به ندرت یک تار مو کنده شد. یعنی از سه قسمت تست، فقط یک تار مو کنده شد. شما هم می توانید موهای خود را به سلامتی و استحکام لازم برسانید.

آیا ریزش مو اتفاقی است؟

معمولا ریزش مو می تواند تدریجی و یا بصورت ناگهانی اتفاق بیفتد. حتی ریزش مو ممکن است بصورت دائم و یا بصورت گذرا و موقت باشد.

وقتی ریزش مو بصورت دائمی باشد و ادامه دار باشد، متاسفانه ممکن است به طاسی سر منجر شود. در مرحله ای که متوجه شوید ریزش مو دارید باید سریع برای درمان ریزش موی سر خود اقدام کنید

ممکن است در هنگام برس کشیدن متوجه شوید که موهایی که در برس می بینید زیاد باشد. یا در حمام متوجه می شوید موهای شما خیلی ریزش داشته است. این زمان، زمان اقدام برای درمان ریزش موی شما است.

با محصول درمان ریزش مو با رژیم قلیایی می توانید از این روند پیشگیری کنید. چون خیلی از افراد متوجه رابطه رژیم لاغری و ریزش مو نیستند و خودشان برنامه لاغری تنظیم می کنند که در نهایت منجر به ریزش موی شدید می شود!

به جای موهایی که ریزش دارند، موهای جدیدی می روید. این روند طبیعی بوده و خطری برای ریزش مو ندارد چون جایگزین می شود.

ولی وقتی موها ریزش داشته باشند و به جای آنها رویش مو وجود نداشته باشد، منجر به کچلی و طاسی می شود که این نوع خطرناک ریزش مو است. حالا اگر با ریزش مو مواجه شدید باید چه کار کنید؟ وقتی در این شرایط قرار گرفتید نیاز است علت ریزش موی خود را پیدا کنید.

متوجه شوید که علت از ساقه مو یا از فولیکول یا همان پیاز مو می باشد. به نظر من در هر دو صورت باید با برنامه رژیم قلیایی به درمان ریزش موی خود بپردازید.

علت ریز مو مردان و خانم ها چیست؟

دلیل ریز موی سر چیست؟

دلیل ریز موی سر چیست؟

موارد زیر را به خوبی در ذهن بسپارید.

  1. آسیب به ساقه مو
  2. آسیب به ریشه مو

صدمه به ساقه مو می تواند ریشه یا فولیکول مو را هم آسیب برساند. یعنی صدمه به تنه درخت می تواند به ریشه درخت هم آسیب برساند.

خاطره ای درباره از دست دادن موی سر

برای این موضوع می خواهم خاطره ای که من ۱۵ سال داشتم بپردازم. من از شما خواهش می کنم وقتی این خاطره را مطالعه کردید، درباره من قضاوت نکنید، چون علت ریزش موی شدید همیشه یکسان نیست.

من ۱۵ سال سن داشتم که به جبهه جنگ ایران و عراق رفتم. واقعا سن ۱۵سال برای یک نوجوانی که از منزل به قصد جبهه فرار کند، سن کمی بود.

گرچه در آنجا بچه هایی هم بودند که ما می گفتیم: این بچه ها هم اومدن جبهه، چون آنان از ما کوچک تر بودند. در آنجا همه چیز صلواتی بود. خیاطی، خدمات بهداشتی درمانی، آرایشگر و غیره.

شخصی که موهای ما را کوتاه می کرد خیلی به کار خود مسلط بود. اول موهای یکی از دوستانم را کوتاه کرد و سپس به کوتاه کردن موهای من پرداخت.

ما هر دو از جنس موهای خوبی برخوردار بوده و هستیم. دوستم محمد از او سوالی پرسید.

گفت: از تو سوالی دارم و می خواهم درست پاسخ مرا بدهی. او گفت بفرما.

آیا تو قبلا گوسفند چران نبوده ای؟ آیا گوسفندان خود را چره (کوتاه کردن پشم گوسفندان) می کرده ای؟

او پاسخ داد بله و آرایشگری را از هان جا شروع کردم. البته من نمی دانم که دوستم چرا این سوال را پرسید و از کجا متوجه پیشینه او شده بود.

ولی خاطره اصلی این نیست و این خاطره از آنجا شروع می شد که من و محمد با هم متحد و هماهنگ و در یک طرف بودیم و بچه های دیگر در طرف دیگر شوخی ما بودند.

یکی یکی آنها را می گرفتیم و به قولی اذیت و به قولی شوخی می کردیم. یکی از دوستان که تیربارچی دسته ما بود به نام آقای حسن راجی را می گرفتیم و موهای او را می شستیم.

البته به طور خاصی این کار را انجام می دادیم. یعنی او را کت بسته به کنار تانکر آب برده و سر او را زیر شیر تانکر خیس می کردیم و با هر ماده شوینده ای که دستمان می رسید، موهای او را می شستیم.

گاهی با ریکا، و بیشتر با پودر رختشویی یا تاید سر وی را شستشو می دادیم. بعد از این که موهای او خشک می شد، موهایش سیخ و خشک و خشن می شد.

انگار جنگلی از چوب های خشک توی سر وی می نمود. سالهای ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴ در جبهه های جنوب و در نزدیکی شهرهای دهلران و موسیان و در خاک عراق در روستای زبیدات عراق و در گرمای تابستان این خاطره اتفاق افتاد.

تا اینجای کار دیگر هیچ اطلاعی از دوست عزیزمان نداشتیم. شاید سوال کنید آقای مردانی این خاطره چه ارتباطی به ریزش مو دارد؟

کمی شکیبایی بفرمایید تا به اصل داستان و علت ریزش موی شدید برسیم.

چند ده سال بعد در جاده ای به همراه برادرم می رفتیم. از کنار روستاها می گذشتیم. بین راه سه نفر منتظر ماشین بودند که به روستای خود بروند. به برادرم گفتم ترمز کن و اینها را نیز سوار کن تا به مقصدشان برسند.

آنها دو خانم و یک آقا بودند. وقتی سوارشان کردیم بین راه با آنان صحبت کردیم. من به آنها گفتم خیلی سال پیش ما دوستی به نام حسن راجی داشتیم که از روستای شما به جبهه آمده بود.

ما سر او را زیر تانکر آب با تاید می شستیم. یادش به خیر. یکی از خانم ها گفت: او داماد ما است. موهایش کاملا ریخته و طاس شده است!!!

دوست عزیزی که مشغول مطالعه مطلب علت ریزش مو هستید، حال و وضع مرا در آن حالت درک می کنید؟ انگار مثل روغن آب شدم و دوست داشتم زمین دهان باز کند.

البته من خودم را از تک و تا نینداختم و با خنده گفتم به او سلام برسان و برایش تعریف کن. وقتی به روستای آنانا رسیدیدم و نزدیک بود که از ماشین پیاده شوند، گفتند: آن منزل دوست شماست.

من نیز مشتاق بودم که بعد از سالیان سال او را ببینم نه به این خاطر که موهایش ریخته بلکه تجدید خاطره پس از حدود ۳۰ سال لذت بخش است.

پیاده شدیم و به منزل آنها رفتیم. من سریع او را شناختم و وقتی صحبت کردم، او گفت: مردانی؟ و یکدیگر را به آغوش گرفتیم.

برادرم که هنرمند می باشد گفت: این لحظه را باید با دوربین ثبت کرد. انگار دنیا را به دوستمان داده بودند و چند دقیقه مرا در آغوش گرفتند. بعدا موضوع را به او گفتیم و کلی خندید و گفت: محمود جان دیگه هیچ مویی توی سرم نیست. مشخص بود او مرا بخشیده است.

آری آنان درست می گفتند و دوست ما مویی به سر نداشت. موهایش کاملا ریخته و طاس شده بود.

این خاطره دردناک و شیرین را با شما به اشتراک گذاشتم که بدانید ساقه مو نیز مراقبت لازم دارد

یادتان هست که از شما خواهش کردم مرا پس از مطالعه خاطره قضاوت نکنید؟ برای اینکه به این سوال که علت ریزش مو چیست؟ مجبور شدم آنرا توضیح بدهم تا بیشتر بدانید علت ریزش مو همیشه به تغذیه ربط ندارد و باید از آن مراقبل کرد.

چرا برای جلوگیری از ریزش مو باید به ساقه مو بیشتر بپردازیم؟

حالا از ساقه مو برایتان بگویم. سطحی ترین بخش ساقه مو کوتیکول (cuticle) نام دارد. حدود ۰۵ میکرون اندازه آن می باشد که در مقابل صدمات فیزیکی مقاومت می کند. اگر بخواهم مثال عینی برای شما بیاورم سیم برق و لایه پلاستیکی محافظ روی او را کوتیکول فرض کنید. اگر لایه محافظ و عاق سیم برق از بین برود چه اتفاقی می افتد؟

سیم برق بصورت لخت در آمده و اگر ما دست بزنیم ما را برق می گیرد. یا اتصالات مختف باعث می شود برق قطع شود. کوتیکول مو هم در اثر آسیب های فیزیکی تا حدی مقاوم است، ولی اگر این آسیب ها زیاد شوند، این لایه محافظ از بین می رود.

وقتی کوتیکلول مو هم از بین برود آسیب های بیرونی به بخش درونی تر ساقه مو نفوذ کرده و لایه های بعدی را با چالش روبرو می کند

در ضمن آن لایه ها دیگر در مقابل آسیب های فیزیکی مقاومتی ندارند و به راحتی مقاومت خود را از دست داده و سبب ریزش مو می شوند.

حالا تصور بفرمایید پودر رختشویی و مایع ظرفشویی چه بر سر موهای آن دوست عزیزمان آورده بود. همان زمان در جبهه یک مرد جوان نیز بود که به موهای خود می رسید. ریش هایش را به سبک ستار آرایش می کرد. موهای خود را به سمت بالا وعقب می داد.

هنوز که چند ده سال از آن تاریخ می گذرد یک سوال ذهن مرا به خودش مشغول کرده است. آنجا خبری از سشوار و اتوی مو نبود. اصلا برق نداشتیم. ولی چرا موهای آن جوان اینقدر مرتب و منظم و پر پشت بود.

او چطور موهای خود را به این حالت زیبا در می آورد؟

علت ریزش موی سر خانم ها چیست؟

شاید بهترین آرایشگران نیز نتوانند مثل او موهای خود را بصورت دقیق بالا و بطرف عقب با نظم خاص ببرند.

اگر می دانستم بعدها می خواهم مقاله ای راجع به علت ریزش مو چیست؟ را بنویسم، شاید از او سر و راز کارش را می پرسیدم.

هم اکنون که من به برق و سشوار و کتیرا مجهز هستم نمی توانم مثل او موهایم را مرتب کنم. گر چه من هم موهای خودم را مثل او بالا و عقب می برم.

آسیب به ریشه یا فولیکول مو مهم ترین علت ریزش مو در جوانان است

نرسیدن اکسیژن، غذا و آب به فولیکول مو نیز سبب ریزش مو می شود. آیا می دانید اگر به ریشه گل آب نرسد چه اتفاقی می افتد؟

آن گل پژمرده شده و خشک می شود. یعنی هم ریشه و هم ساقه گل از بین می رود. همانطور که ریشه گل به آب و کود نیاز دارد، ریشه موهای شما هم به آب، مواد مقوی و مغذی نیازمن

ارتباط آسیب به فولیکول مو و علت ریزش مو چیست؟

در پاسخ می گویم قسمت آخر مو که کمی برجسته نیز می باشد در قسمت پوست موی سر قرار گرفته است.

وقتی پوست از تغذیه سالمی برخوردار شود، همان تغذیه را به ریشه مو نیز می رساند و تمام نیازهای املاح معدنی مثل آهن، روی و غیره را به مو تقدیم می کند

سوء تغذیه سبب می شود پوست شما هم از تغذیه ناکافی برخوردار شود. وقتی پوست آب و غذای مناسبی نداشته باشد، بی شک مو نیز نمی تواند تغذیه کند و باعث مردگی و ریزش می شود.

در استراتژی محصول درمان ریزش مو و رشد مجدد آن بطور کامل به تغذیه ریشه و یا فولیکول مو پرداخته شده است. از گروه پروتئین ها گرفته تا کربوهیدرات ها و چربی های مفید و یونها و غیره نیز در نظر گرفته شده است.

تغذیه نادرست دلیل ریختن موی سر است

تغذیه نامناسب تمام سستم بدنی را به هم می زند. قبلا در لاغرفیت در مقاله غذاهای مناسب مو توضیح دادم با چند تغییر ساده می توان میزان تراکم مو را به شدت بالا برد!

اگر بدانید بدن شما به چه مواد غذایی بیشتر نیاز دارد، حتما می توانید جلو ریزش مو را گرفته و موجب رشد مجدد آن شوید. ناامید نشوید، حتی ریزش مو بعد رژیم لاغری برگشت پذیر است، فقط باید تحت نظر یک مشاور تغذیه خوب باشید تا از برنامه اختصاصی بمنظور بازگشت به مسیر اصلی استفاده کنید.

اگر دنبال یافتن علت ریزش مو در زنان و مردان هستید و می خواهید مجدد تراکم موی بالایی داشته باشید، حتما سری به بخش مشاوره تغذیه آنلاین در لاغرفیت بزنید.

پیشنهاد من برای درمان ریزش موی سر چیست؟

دوره درمان ریزش مو با رژیم قلیایی

حالا که لیستی از مهم ترین علت ریزش مو را شناختیم من پیشنهاد ویژه ای برای شما دارم.

پیشنهاد می کنم با تهیه محصول درمان ریزش مو با تغذیه مناسب در سایت لاغرفیت، قدمی بزرگ برای رفع این موضوع مهم بردارید.

در این محصول تصویری راه هایی را به شما آموزش می دهم که می توانید تنها با اصلاح تغذیه خود جلوی ریزش مو را گرفته و باعث رشد مجدد موهای از دست رفته شوید

این بهترین راه برای جایگزینی با روش های دشوار و زمان بر است، روشی که من به عنوان مشاور تغذیه با بیش از ۲۵ سال سابقه کاری موفق آن را تضمین می کنم.

تنها کافیست به لینک زیر مراجعه نمائید.

https://lagharfit.com/product/treatment-of-hair-loss-with-alkaline-diet/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  45  =  48