رژیم لاغری

لیست غذاهای اسیدی (40 غذای اسیدی)

لیست غذاهای اسیدی را اگر بدانید، بهتر می توانید از چاقی ناخواسته دوری کنید. سوالات زیادی از من می شود که، آقای مردانی لیست کامل غذاهای اسیدی کدامند و چطور آنها را حذف کنیم؟ قبلا در لاغرفیت درباره لیست غذاهای قلیایی صحبت کردم تا آنها را به مرور جایگزین غذاهای اسیدی کننده بدن کنید. در ادامه بیشتر در اینباره توضیح خواهم داد.

لیست غذاهای اسیدی

همانطور که گفتم، در سایت لاغرفیت کاملترین لیست غذاهای قلیایی را توضیح دادیم. در این مقاله می خواهیم به لیست غذاهای اسیدی بپردازیم. کسانی که می گویند غذاهای قلیایی عامل سلامتی و کاهش وزن هستند اعتقاد دارند تمام مشکلات و بیماری ها علی الخصوص چاقی استفاده بیش از حد از غذاهای اسیدی هستند.

من محمود مردانی بعنوان مشاور تغذیه آنلاین و حضوری از برنامه های غذایی قلیایی برای بیمارانم استفاده می کنم و به نظر می رسد در برنامه رژيم قلیایی به سلامتی و کاهش وزن کمک می کند.

در مورد غذاهای اسیدی چه چیزهایی باید بدانید؟

قبل از اینکه به لیست مواد غذایی اسیدی بپردازیم، باید درباره ویژگی آنها صحبت کنیم تا با انگیزه بالاتر مصرف آنها را کنار بگذاریم.

PH در غذاهای اسیدی

شاخص مقیاس اسیدی یا قلیایی بودن مواد و یا اینکه مقیاس یون مثبت و یون منفی در یک ماده است. هر چه یون های هیدروژن بیشتر باشد در نتیجه آن ماده غذایی میزان اسیدیته بیشتری دارد.

معمولا غذاهای اسیدی به غذاهایی گفته می شود که پ هاش آنها حدود ۴.۶ و یا کمتر از این مقدار باشد

برخی کتاب ها اعتقاد دارند رشد میکروارگانیسم ها در محیط اسیدی بیشتر اتفاق می افتد و محیط ایدی باعث چاقی و بیماری می شود.

اسیدیته بدن انسان چند است؟

مضرات مواد غذایی اسیدی

مضرات مواد غذایی اسیدی

مقدار پ هاش بدن انسان حدود ۷.۴ بوده که اندکی خاصیت قلیایی دارد. این سطح پ هاش برای حفظ و سلامتی فرایندهای بیولوژیکی انسان عالی می باشد.

یکی از مهمترین عملکرد های پ هاش ۷.۴ بدن تنظیم اکسیژن رسانی در خون است

مقیاس قلیایی و اسیدی بودن مایعات و بافت های بدن از مقیاس ۰ تا ۱۴ می باشد. پ هاش ۷ خنثی بوده و بالاتر از آن قلیایی و همچنین کمتر از آن پ هاش اسیدی است.

بدن انسان می تواند تاثیر زیاد بر روی سطح سلامت بگذارد. استفاده بیش از حد از غذاهای قلیایی باعث آلکالوز و استفاده بیش از حد از غذاهای اسیدی باعث اسیدوز می شوند.

علائم آلکالوز به این شرح است: کشیدگی عضلات، حالت تهوع، خستگی، گیجی و منگی، سردرد و تنفس کم عمق

خبر خوب این است که کلیه انسان با حفظ تعادل در سطح الکترولیت یعنی جذب و دفع یون های قلیایی و اسیدی به تعادل و سلامت بدن کمک می کند.

از طرفی تحقیقات نشان داده است که کمتر خوردن غذاهای اسیدی به جلوگیری از:

 • سنگ کلیه
 • کاهش علائم گوارشی
 • بهبود سطح هورمون ها
 • کاهش درد
 • و حفظ بافت استخوانی

کمک می کند. پس الان دلایل کاهفی برای دوری از لیست غذاهای اسیدی در دست داریم!

در حقیقت شواهد قطعی که پ هاش قلیایی به حفظ سلامتی کمک می کند وجود ندارد. اما وقتی شاخص پ هاش در بدن از حد نرمال خود پایین تر می آید، مشکلات، چاقی و بیماری ها شروع می شوند. به همین دلیل باید با آگاهی از لیست مواد غذایی اسیدی، مصرف آنها را کاهش دهید.

اثرات مضر عذاهای اسیدی بر بدن چیست؟

تحقیقات نشان داده است که اختلال دائمی در تعادل اسیدـقلیا سبب بروز اسیدوز متابولیک شده است.

اسیدیته زیاد و دائمی ناشی از مصرف مواد غذایی اسیدی می تواند زمینه ساز برخی از بیماری ها و چاقی در بدن شود.

استفاده زیاد از غذاهای اسیدی مثل نوشیدنی های گاز دار و پروتئین های حیوانی می تواند سبب تولید سنگ های کلیه مثل سنگ های اسید اوریک در کلیه شود.

اخیرای رژيم قلیایی مورد اقبال قرار گرفته و مردم به آن بیشتر توجه می کنند. به احتمال زیاد شما هم مثل متخصصین تغذیه مزایای کم کردن غذاهای اسید از سفره را متوجه شده اید.

در اصل پیروی کردن از یک برنامه رژيم غذایی سالم و کامل از نظر ریز مغذی ها راهی مناسب برای کمک به کاهش وزن و درستیابی به سطح سلامت مطلوب است.

تحقیقات نشان می دهد کسانی که آب قلیایی می نوشند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نظیر عروق کردونر قلب را کاهش می دهند

یک بررسی نشان می دهد آنها همچنین در آنها شانس ابتلا به مرگ و میر و سرطان نیز پایین می آید.

لیست کامل غذاهای اسیدی (غذاهای اسیدی کننده بدن کدامند؟)

لیست غذاهای اسیدی

شاید پس از خواندن لیست غذاهای اسیدی بگویید آقای مردانی پس ما چی بخوریم؟ ولی نگران نباشید شما می توانید در برنامه غذایی سالم خود از غذاهای اسیدی زیر هم استفاده کنید.

۴۰ نمونه از غذاهای اسیدی که باید کمتر از آنها استفاده شود:

 1. وعده های غذایی فست فودی
 2. الکل حتی می تواند در صدر لیست غذاهای اسیدی قرار داشته باشد
 3. غذاهای فرآوری شدن
 4. شیر
 5. نوشیدنی های کافئین دار
 6. غلات فرآوری شده
 7. پیتزا
 8. ماست
 9. شیرین کننده های مصنوعی
 10. نان باگت
 11. بادام زمینی
 12. برخی از پنیرها
 13. ماکارونی
 14. بیسکوئیت
 15. برنج
 16. شکر
 17. نان
 18. کراکر
 19. محصولات گندم
 20. شیرینی از محبوب ترین مواد غذایی اسیدی بین بچه ها و نوجوانان
 21. نوشابه های گاز دار
 22. کره
 23. روغن های گیاهی تصفیه شده
 24. روغن های جامد از اصلی ترین غذاهای اسیدی هستند
 25. سیب زمینی سرخ کرده
 26. جگر
 27. دل
 28. قلوه
 29. شکلات داغ
 30. گوشت قرمز بر عکس باور عموم از مواد غذایی اسیدی است
 31. گوشت های تازه و فرآوری شده
 32. تخم مرغ
 33. چاشنی های با سدیم بالا
 34. نوشیدنی های ورزشی
 35. قند از غذاهای اسیدی کننده بدن است
 36. شربت ذرت
 37. بستنی
 38. پنکیک
 39. غذاهای سرخ شده
 40. دوغ

به یاد داشته باشید که نیاز نیست تمام غذاهای اسیدی بطور کامل از برنامه رژيم شما حذف شوند! بعضی از مواد غذایی اسیدی مورد نیاز بدن بوده و مواد مغذی مهمی را تامین کرده و بعنوان بخضی از یک برنامه رژيم لاغری سالم را تشکیل می دهند.

مثلا انواع گوشت ها خاصیت اسیدی بالایی دارند اما پروتئین، مواد معدنی و عالی و همچنین ویتامین های مهمی را به بدن انسان می رسانند

همچنین گوشت ها در تامین نیاز رزوانه پروتئین های مختلف برای عضلات و بهبود سلامت سلول ها ضرورت دارند.

نمونه دیگر گردو می باشد که درجه بالایی از اسیدیته دارد ولی سرشار از اسیدهای چرب و امگا ۳ و آنتی اکسیدان بوده که سبب کاهش التهاب و افزایش سلامتی می شود.

آیا می شود مرکبات، جودوسر، تخم مرغ، لیمو، پرتقال و غلات کامل نخورد؟ اینها همگی در لیست غذاهای اسیدی می باشند. ولی وقتی وارد بدن می شوند، متابولیزه شده و خاصیت قلیایی آنها عیان شده و قلیایی می شوند.

غذاهای اسیدی و قلیایی کدامند؟

بطور کلی غذاهای اسید ساز شامل:

 • شیر و فراورده های شیر
 • پروتئین های حیوانی مثل گوشت
 • ماهی
 • مرغ
 • تخم مرغ
 • نوشیدنی های الکلی
 • و غلات کامل

هستند.

در صورتی که انواع سبزیجات، پروتئین های گیاهی و انواع میوه ها جزو غذاهای قلیایی می باشند.

عوارض جانبی غذاهای اسیدی کدام است؟

قلیایی کردن بدن با دوری از غذاهای اسیدی

عوامل زیادی وجود دارد که سایت تغذیه لاغرفیت تاکید بر مصرف غذاهای قلیایی تاکید بیشتری دارد. در این مقاله چند مورد از عوارض جانبی غذاهای اسیدی بررسی می شود. دانستن این عوارض باعث می شود به مرور از مواد غذایی اسیدی دوری کنید تا در سلامت جسمانی بمانید.

1- تراکم پایین استخوان نتیجه استفاده زیاد از غذاهای اسیدی است!

برخی از مطالعات نشان داده است که برنامه رژيم غنی از غذاهای اسیدی به افزایش میزان کلسیم دفعی از راه ادرار منجر می شود و به کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می انجامد.

در یک مطالعه منتشر شده در مجله Osteoporosis International نشان داد که برنامه غذایی اسیدساز میزان دفع کلسیم از راه ادرار ۷۴ درصد بود

همچنین بررسی دیگری نشان داد مردانی که از غذاهای اسیدی بیشتر و کلسیم کمتر استفاده کردند، دارای تراکم مواد معدنی استخوانی کمتری داشتند.

پی اچ شیر نیز کمی زیاد است ولی منبع کلسیم ارزشمندی برای تقویت بافت دندان ها و استخوان ها می باشد.

سبزیجاتی نظیر:

 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • و کلم پیچ

ازمواد غذایی غنی از کلسیم هستند.

2- مواد اسیدی باعث ریفلاکس معده می شوند

ریفلاکس اسید معده یا مری وضعیتی است که اسید معده در آن به سمت مری برگشت خورده و علائمی نظیر درد در قفسه سینه و سوزش معده می شود.

در مری دریچه ای بین مری و معده قرار دارد که به نام دریچه کاردیاک معروف است. اسفنگتر کاردیاک معمولا در هنگام کار معده بسته است و از برگشت محتویات معده به مری جلوگیری می کند.

هنگامی که بیشتر از لیست غذاهای اسیدی استفاده شود و ریفلاکس معده پیش آید این اسفنگتر ضعیف و باز می شود و اسید بالا زده و شخص را اذیت می کند.

3- غذاهای اسیدی کننده بدن باعث تغییر هورمون های بدن می شوند

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا که در مجله تغذیه اروپا منتشر شده است نشان می دهد که اسیدوز می تواند باعث کاهش هورمون رشد انسان (HGH) در غذه هیپوفیز شود.

این هورمون مسئول تحریک رشد و بازسازی سلولی است

در یک تحقیق منتشر شده در مجله تحقیقات بالینی مشخص شد رشد در یک گروه ۱۰ نفره از نوزادان و کودکان مبتلا به ایدیوپاتیک یا اسیدوز توبولار کلاسیک خانوادگی را مورد بررسی قرار داد.

درمان آن هم درمان قلیایی که در سنین مختلف از نوزاد ۸ روزه گرفته تا کودک ۹.۵ سال انجام شد.

در ابتدای تحقیق ۶ نفر از آنها دچار توقف رشد بوده در حالی که دو نفر خیلی کم سن نبودند تا رشد در آنها متوقف شود. دو نفر دیگر نیز غیر اسیدوتیک بودند.

محققان دریافتند با درمان قلیایی مداوم هر بیمار به قد طبیعی خودش رسیده است. پس درمان قلیایی باعث افزایش رشد کودکان و نوزادانی که در تحقیق شرکت کرده بودند، شد.

سخن آخر در مورد مواد غذایی اسیدی

به نظر می رسد با توجه به نتایج تحقیقاتی که انجام شده است در برنامه غذایی کاهش وزن بایستی میزان غذاهای قلیایی بیشتر و میزان استفاده از غذاهای اسیدی کمتر شود.

حالا که با لیست کامل غذاهای اسیدی آشنا شدید، با مشورت مشاور تغذیه خود برنامه ای تدوین کنید تا بتوانید به مرور آنها را حذف مرده یا با ترکیب صحیح با غذاهای قلیایی، اثر غذاهای اسیدی را کاهش دهید.

پیشنهاد من به شما

در دوره جامع 30 روزه رژیم قلیایی که به صورت ویدئویی تهیه شده است، به شکل اختصاصی کمکتان می کنم تا بتوانید از بهترین برنامه غذایی قلیایی استفاده کرده و به شیوه ای طبیعی و بدون عوارض از مواد غذایی اسیدی دوری کنید تا به وزن و اندام ایده آل برسید.

برای مشاهده نظرات دیگران درباره این دوره اینجا کلیک کنید

2 نظر در “لیست غذاهای اسیدی (40 غذای اسیدی)

 1. کامران گفت:

  از این دیدگاه به خوراکیها و سلامتی نگاه نکرده بودم.تقریبا با خوراکیهای مفید از دیدگاه سنتی و طب جدید هم تطبیق دارد.

 2. کامران گفت:

  با سلام و عرض ادب
  از این دیدگاه به خوراکیها و سلامتی نگاه نکرده بودم.تقریبا با خوراکیهای مفید از دیدگاه سنتی و طب جدید هم تطبیق دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  22  =  30